Evropa je plná působivých hradů, které skrývají tajemství děsivé minulosti. Vydejte se s námi na cestu za nejstrašidelnějšími hrady v Evropě. A ano, jeden z nich najdete i v České republice.

Zdroj: Youtube

Hrad Dragsholm, Dánsko

Hrad Dragsholm v Dánsku byl postaven již ve 12. století biskupem z Roskilde. Jeho historie však není jen o krásné středověké stavbě, ale také o temných událostech, které se zde udály. V 16. století sloužil hrad jako vězení pro šlechtice, kteří čelili krutému osudu. Mnozí z nich na hradě zemřeli, a zdá se, že někteří z nich zůstali navěky.

Legenda praví, že na hradě Dragsholm straší stovky duchů. Lovci duchů navštívili památku a opakovaně identifikovali čtyři aktivní duchy. Na některých místech hradu byla dokonce zjištěna zvýšená úroveň elektřiny a radioaktivity, což je v paranormálním světě poměrně neobvyklé.

Na hradě Dragsholm údajně bloudí duch hraběte z Bothwellu, který je pravidelně viděn, jak projíždí nádvořím se svými šesti koňmi a vozy. Také je tu často vidět záhadně přicházející "bílou ženu", ducha dívky, která byla kdysi zazděna ve věži svým otcem poté, co se zamilovala do prostého muže. Stavební dělníci později našli její kostru v bílých šatech. Čas od času o sobě dá vědět i "šedá paní", jejíž přítomnost je méně častá, ale o to záhadnější.

Hrad Bran, Rumunsko

Seznam nejstrašidelnějších hradů v Evropě by nebyl kompletní bez zmínky o hradu Bran v Rumunsku. Tato národní památka a pamětihodnost je nesmírně slavná díky legendě o Drákulovi. I když historie hradu neukazuje žádné konkrétní spojení s krutým upírem, fikce a literární dílo Abrahama Stokera z něj udělaly kultovní místo pro milovníky hororu.

Hrad Bran byl skutečně postaven na začátku 13. století a má v sobě prvky gotiky. Uvnitř impozantního hradu naleznete kapli, která sloužila jako místo odpočinku srdce královny Marie. Dnes je v hradě muzeum, které prezentuje umělecká díla a nábytek, který královna Marie shromáždila.

Legenda však tvrdí, že Drákula, známý také jako Vlad III. nebo Vlad Špicl, byl krutý vládce, který připravil o život tisíce nevinných lidí a mučil je až do smrti. Hrad Bran je tak spojen s hrůznými činy tohoto historického vládce. Pokud si chcete hrad prohlédnout, můžete si vybrat mezi samostatnou prohlídkou, nebo prohlídkou s průvodcem, který vám odhalí více tajemství.

Hrad Moosham, Rakousko

Hrad Moosham nedaleko rakouského Salcburku vyniká mezi všemi evropskými hrady svou nejtragičtější historií. V letech 1675 až 1690 se zde totiž konaly salcburské čarodějnické procesy. Většina hradů je spojena se středověkými vojenskými útoky nebo panovníky, kteří vládli tvrdou rukou, ale hrad Moosham se stal místem hrůzy pro stovky lidí obviněných z čarodějnictví.

Z toho období pochází tragický příběh 139 obětí čarodějnických procesů. Nezvykle mnoho z nich byli muži a dokonce i děti, 39 z nich bylo podezřelých z čarodějnictví. Legenda praví, že jejich duchové dodnes straší na hradě Moosham, i proto místo získalo děsivou přezdívku "čarodějnický hrad." Ale touto událostí hrůza kolem hradu nekončí.

V 19. století se v souvislosti s hradem Moosham objevily zvěsti o vlkodlacích. Místní obyvatelé našli mrtvé jeleny a dobytek, což je přesvědčilo, že v okolí hradu žijí vlkodlaci. Mnoho lidí bylo obviněno, mučeno a zabito kvůli podezření, že jsou vlkodlaky. Hrad Moosham tak byl spojován nejen s inkvizicí, ale i strašidelnými nočními setkáními s vlkodlaky.

Hrad Houska, Česká republika

I Česká republika se dostala na seznam míst, kde se nacházejí nejstrašidelnější evropské hrady. Konkrétně jde o hrad Houska na Kokořínsku u vesnice Houska, který je svými tajemnými silami známý už po staletí. Pověsti vyprávějí, že na Housce se nachází brána do pekel nebo dokonce vstup do jiné dimenze.

Hrad Houska byl postaven kolem 13. století a jeho účel zůstává dodnes záhadný. Podle legendy byl hrad postaven ne ze strategického důvodu, ale aby chránil svět před tím, co by se mohlo dostat skrz tajemnou bránu do pekel. Nejzvláštnější částí hradu je hradní kaple, která se nachází přímo nad tímto místem a považuje se za ochranný štít bránící vstupu zlým silám.

Podle legendy se na hradě Houska objevuje tajemná postava v černé kápi bez obličeje, která se zaměřuje na ty, kteří se odváží navštívit hrad v noci nebo dokonce přespat na jeho území. Nejedná se jen o fámu, mnoho dobrodruhů, kteří chtěli strávit noc v hradní kapli, prý v noci prchali a nevydrželi v té strašidelné atmosféře až do rána. Hrad Houska je tak bezpochyby jedním z nejstrašidelnějších a nejzáhadnějších míst v Evropě.

Hrad Leap, Irsko

Hrad Leap, který najdete v hrabství Offaly v Irsku, je často považován za jeden z nejstrašidelnějších hradů na světě. Jeho historie sahá až do 13. století a po staletí byl svědkem mnoha krvavých bitev, zrádných intrik a tragických událostí. S pověstmi o duchovní aktivitě, které obklopují zdejší historickou stavbu, se hrad Leap stal magnetem pro milovníky paranormálních jevů a tajemství.

Nejznámější obyvatelkou hradu z onoho světa je duch "červené dámy". Podle legendy byla tato žena násilně uvězněna a ztratila své dítě při pokusu o útěk. Pověsti praví, že prochází hradními chodbami a vydává zoufalé výkřiky. Kromě "červené dámy" bylo hlášeno mnoho dalších nevysvětlitelných setkání, například s duchem malé dívky, která vypadá, jako by si chtěla hrát, nebo s temnějším duchem zvaným "Elemental", o kterém se říká, že je starým a zlým duchem, který hrad obývá.

Odvážným hostům zde dokonce nabízejí noční prohlídky, během nichž můžete naslouchat příběhům a možná i sami zažít setkání s některým z duchů, kteří hrad obývají.

Takže pokud máte odvahu a zájem o nadpřirozeno, můžete zmíněné hrady navštívit a možná se stanete svědky něčeho nevysvětlitelného. Každý z těchto hradů nese své vlastní tajemství a atmosféru, která vás nepřestane fascinovat. A kdo ví, možná, až se přiblíží noc a padne tma, uslyšíte šepot duchů minulosti, kteří zde stále pobývají.

Zdroje: autoeurope.com, fritzguide.com, pickyourtrail.com