Bílé hory – White Mountains - jsou proslavené svojí dolomitovou půdou, která je natolik alkalická, že tady nedokáže přežít téměř žádná vegetace. To ale neplatí o borovicích štětinovitých, houževnatých stromech, jež dokáží přežít v těchto drsných podmínkách díky hlubokým kořenům, jimiž se zavrtávají do půdy a získávají z ní všechny životně důležité živiny. Jejich odolnost je tak překvapivá, že je mnohdy obtížné uvěřit tomu, jaký poklad se zde ukrývá.

Neuvěřitelný objev

V roce 1953 přijel do těchto hor Dr. Edmund Schulman, odborník na stromy, aby mohl uskutečnit svoje odhodlání a prozkoumat tyto odolné stromy. V pralesu plném borovic štětinovitých narazil na strom, který se od ostatních lišil svým věkem. To co objevil, mu vyrazilo dech. Poté, co odebral vzorky jádra těchto stromů a studoval jejich letokruhy, došel k neuvěřitelnému závěru - jedna z těchto borovic byla stará bezmála 5 000 let. Nová „rekordmanka“ dostala biblické jméno jméno Metuzalém.

Věkem předčí civilizace

Dříve se obecně věřilo, že nejstarší stromy jsou sekvoje, známé svou enormní velikostí a vysokým věkem. Tato borovice štětinovitá v Bílých horách ale byla starší, a to dokonce o tisíciletí. Tento strom, nyní známý jako Metuzalém, je nejstarším žijícím stromem na světě a svůj rekord si jistě zaslouží. Pokud se zamyslíme nad tím, jaký byl svět, když Metuzalém začal růst, uvědomíme si, že to bylo v době, kdy starověký Egypt teprve začínal stavět své slavné pyramidy. Můžeme se zamyslet nad tím, co všechno se od té doby na světě událo a tento strom byl u toho...

Zdroj: Youtube

Tajemný Metuzalém

Jak je možné, že tento strom dokázal přežít tak dlouho? Klíčem je jeho odolnost vůči suchu a chladu. Jeho pomalý růst a houževnaté dřevo mu také pomohly přežít tisíciletí. Přestože je Metuzalém roste na veřejně přístupném místě, jeho přesná poloha je stále tajemství, aby byl chráněn před vandalismem.
Borovice štětinovité jsou skutečnými svědky času a jejich příběh je dokonalým připomenutím neuvěřitelné odolnosti a životní síly. Jejich historie nás učí, jak úžasná a překvapující může být příroda. Pokud budete mít štěstí a jednou se dostanete do Bílých hor v Kalifornii, nezapomeňte se pokusit najít tento nejstarší strom světa. Jeho příběh vám možná něco prozradí, jak přežít tisíciletí.

Zdroje: wikipedie, suntrustblog, usda, latimes