Tajemství naleziště na břehu řeky Kalambo

Dřevěné stavby nejsou v archeologii nijak běžné. Dřevo má tendenci rychle se rozkládat a zmizet z historických záznamů, a právě proto je objev tak ohromující. Když profesor Larry Barham, archeolog z Liverpoolské univerzity, poprvé narazil na dřevěnou konstrukci, byl zaskočen. "Když jsem to poprvé uviděl, pomyslel jsem si, že to nemůže být skutečné," řekl. A není divu. Tato struktura, která se nacházela na břehu řeky Kalambo, byla vytvořena ze dřeva a kamene a ukazuje na vysokou úroveň vynalézavosti, technologických dovedností a plánování pravěkých lidí.

Jak vypadá objevená stavba

Konstrukce se skládá z dvou klád, které byly tvarovány pomocí ostrých kamenných nástrojů, které byly na místě nalezeny. Co tuto strukturu dělá ještě zajímavější je, že dřevo nebylo jednoduše jen nahodile poskládáno – bylo pečlivě vytvarováno a sestaveno. Jeden kmen překrýval druhý a byly spojeny pomocí zářezu.

K čemu mohla konstrukce sloužit

Otázkou, která nás napadne, je: Co tato konstrukce mohla znamenat? Profesor Barham navrhuje několik možností. Může se jednat o část chodníku, který sloužil pravěkým lidem k pohybu podél řeky Kalambo. Další možností je, že konstrukce byla součástí plošiny, která sloužila jako místo k ukládání různých věcí.

Historický kontext

Díky analýzám vědců z Aberystwythské univerzity víme, že dřevěná konstrukce pochází z doby starší než 476 000 let. To naznačuje, že stavba byla vytvořena dlouho před tím, než se na scéně objevil Homo sapiens. Ať už je stavba dílem Homo heidelbergensis, nebo jiného druhu, tento objev nám poskytuje cenný pohled do světa, který byl až dosud skrytý pod vrstvami času.

Zachování pro budoucnost

Dnešní vědci mohou jenom hádat, jaké další objevy se zde skrývají. Profesor Barham už plánuje další kroky a doufá ve spolupráci se zambijskou vládou na uznání vodopádů Kalambo za světové dědictví UNESCO.

Objev je významný nejen pro archeology, ale i pro nás všechny. Nabízí vzácný pohled na to, jakým způsobem předkové využívali dostupné zdroje a přetvářeli své okolí. V dnešní době, kdy se většina našich staveb skládá z betonu, oceli a skla, je objev důležitým připomenutím hodnoty a významu dřeva v lidské historii. Je to poutavý příběh o tom, jak se dřevěné klády staly mostem mezi naší minulostí a přítomností.

Zdroje: edition.cnn.com, theartnewspaper.com, moneycontrol.com