Společenské postavení, víra i kulturní normy hrají velkou roli v tom, jakým způsobem se lidé se zesnulým rozloučí. V každém koutě Země se lidé vyrovnávají se ztrátou svých blízkých jinak. Zatímco my jsme zvyklí pořádat pohřby a následně smuteční hostiny, jinde dávají poslední sbohem docela nevšedními způsoby. Podívejte se sami, jak se tento pro nás smutný a ponurý okamžik může proměnit v pořádnou zábavu!

Čtěte také

Mayové - moudří kněží, nebo fanatici rituálního násilí?

Čtěte také

Jak vypadaly krvavé rituály a dávných Mayů? Naše představy jsou zkreslené

Ghana

Truchlení, to je to poslední, co byste mohli na pohřbu v Ghaně čekat. Benjamin Aidoo, který si ještě před rozjezdem vlastní kariéry, přivydělával jako nosič rakví, přišel s velmi originálním nápadem a to místo klasického smutečního obřadu život nebožtíka oslavit a tím mu projevit respekt! Aidoo založil firmu, která má dnes už přes 100 zaměstnanců. Nosiči s rakví zesnulého tancují do rytmu hudby a předvádí choreografie jako z muzikálových představení. Tento druh posledního rozloučení se stal v Ghaně velmi oblíbený. Benjaminovi dokonce roste konkurence! Vznikají stále další a další firmy, které o práci nouzi rozhodně nemají. Není se čemu divit, smrt je součástí každého života a tento byznys je prostě jistota. I když takovýto pohřeb vyjde v přepočtu na 4 až 7 tisíc korun, což na ghanské poměry není zrovna malá částka.

Tesaři v Ghaně vyhoví vašemu přání a pochovají vás v tom, co jste měli během života nejradši Zdroj: Profimedia

Rozloučení v rytmu tance a hudby je ještě to méně zvláštní, co vás může při pohřbu v Ghaně potkat. „Buď pochován v tom, co jsi miloval,“ zní heslo tesařů z Ghany. Ti šokují svými výrobky celý svět! Vyrábějí totiž rakve na přání podle toho, co měl nebožtík nejvíc rád. Tudíž není nic neobvyklého pohřbívat zesnulé do pivní lahve, ryby, lva, nebo Coca-Coly… Ano, čtete správně! Tesaři zkrátka vyhoví každému vašemu přání. Nejznámějším průkopníkem v tomto odvětví je jistý Joseph Ashong aka Paa Joe, který podniká od roku 1974. Cena jedné rakve se pohybuje v přepočtu okolo dvaceti tisíc korun, záleží však na detailech a použitém materiálu.

Tchaj-wan

Pohřeb na Tchaj-wanu je celkem nákladnou záležitostí, vyjde dokonce na desítky tisíc dolarů. Není nic neobvyklého objednat si na poslední rozloučení exotické striptérky nebo profesionální plačky. A mají k tomu docela logické vysvětlení. Myslí si, že čím víc hostů na hlasitou hudbou a svůdné ženy přilákají, tím víc cti zesnulému zajistí. Často jsou součástí obřadů také zpěváci, komici nebo herci. Bizarní, obscénní či nevkusné? Ano, to přijde i úřadům v Číně, v níž se tyto zvyky dodržují také. Lidem je to ale jedno. Když umřel politik Tung Hsiang, rodina pozvala na jeho pohřeb až padesát tanečníků.

Čtěte také

Čtěte také

Jak obelstít smrt: Vědci objevili živočicha, který dokáže žít věčně

Jižní Korea

I v Jižní Koreji se dějí divné věci. I když jak se to vezme! Země dlouhá léta čelí nedostatku pohřebních míst, a tak se to místní rozhodli vyřešit celkem nevšedním ale za to velmi úspěšným způsobem. Vláda aktivně propaguje a podporuje kremaci, což dalo vzniknout nové tradici. Společnost Bonhyang vycítila místo na trhu a rozhodla se z popela zesnulých vyrábět velmi vkusné barevné korálky. Podle jejího ředitele Bae Jae-yula je to vhodná alternativa k poněkud depresivním urnám. Tyto korálky navíc mohou mít další využití, například je lze vynést do společnosti jako krásný doplněk. Je to takové dva v jednom, pozůstalý tím za prvé udělá parádu a za druhé tak uctí vzpomínku na blízkou osobu. Navíc pokud by jen přeci někdo stál o pohřbení do země, nezabere moc místa. Podle Los Angeles Times bylo od roku 2010 zpopelněno téměř 70 % Korejců.

Společnost Bonhyang vycítila místo na trhu a rozhodla se z popela zesnulých vyrábět velmi vkusné barevné korálky Zdroj: Profimedia

Zdroje: tv.idnes.cz, www.lifee.cz, www.bbc.com