Dr. Nizar Ibrahim z University of Detroit Mercy stál v čele této studie. Jeho závěr je jednoznačný – člověk cestující v čase by v tomto prehistorickém světě neměl šanci. Představte si krajinu, které dominují mohutní plazí predátoři na obloze i na souši a která na každém kroku skýtá obraz nebezpečí.

Zdroj: Youtube

Stoletý skok v paleontologickém výzkumu

Výzkum představuje vrchol studia fosilií na Sahaře, kterého nebylo dosaženo téměř 100 let. Studie syntetizuje desítky let fosilních nálezů ze světových muzeí a rozsáhlé terénní práce v africké formaci Kem Kem. Výsledek? Bohatě ilustrovaný a podrobný popis zkamenělinami nabité oblasti, jak jej ocenila univerzita v Portsmouthu.

Říše monstrózních dravců

V tomto nebezpečném období byla Sahara domovem největších predátorů, kteří kdy chodili po Zemi. Patří mezi ně karcharodontosaurus s dvaceticentimetrovými zuby a deltadromeus, obří příbuzný velociraptora, oba měřili na délku úctyhodných 8 metrů.

Oblasti nebezpečí

Hrůza se neomezovala jen na souš. Obrovští pterosauři vládli obloze, zatímco krokodýlům podobní tvorové a další hroziví vodní živočichové ovládali rozsáhlé říční systémy. Profesor David Martill z Portsmouthské univerzity upozorňuje na výskyt kolosálních ryb, jako jsou obří latimérie, mnohem větší než kterýkoli dnes žijící druh.

Okno do minulosti

Formace Kem Kem, zahrnující útvary Gara Sbaa a Douira, nabízí jedinečný pohled do doby dinosaurů v Africe. Oblast je pozoruhodná zejména vysokou koncentrací fosilií velkých masožravců, které poskytují jedinečný pohled na prehistorickou rozmanitost kontinentu.

Skok vpřed v poznání

Tato studie, první svého druhu od výzkumu Ernsta Freiherra Stromera von Reichenbach z roku 1936, představuje monumentální pokrok v našem chápání prehistorického života. Zdůrazňuje extrémní podmínky doby, v níž by přežití člověka bylo nemožné.

Budoucnost bohatá na objevy

Nedávné nálezy vzbuzují naději na častější a podrobnější průzkum pozoruhodných zkamenělin. Cílem je další odhalování tajemství dávného, zrádného světa – světa, kterému by se cestovatel v čase měl raději vyhnout.

Cesta do minulosti odhaluje kapitolu historie Země, která je stejně fascinující jako děsivá. Slouží jako drsná připomínka neuvěřitelné rozmanitosti a nebezpečí, které kdysi ovládalo naši planetu, reality daleko přesahující možnosti lidské odolnosti.

Zdroje: edition.cnn.com, eurekalert.org, port.ac.uk