Zdroje: https://www.ctidoma.cz/nejnebezpecnejsi-mesta-evropy-mafianska-historie-britske-nasili

https://www.lui.cz/nejnebezpecnejsi-evropska-mesta-vubec-nejhur-dopadlo-francouzske-marseille,

https://www.trendymagazin.cz/3-nejnebezpecnejsi-mesta-v-evrope/

Marseille

Toto prastaré přístavní město, metropole malebné Provence, má bohužel již nějaký ten pátek k pohodě, kterou si spojujeme s jižní Francií, daleko. Naopak nyní vede francouzské, ale i celoevropské statistiky, co se týče kriminality. Sídliště na severu města obývaná především přistěhovalci jsou centrem organizovaného zločinu, kterému vévodí obchod s drogami. Vzácností nejsou ani vraždy nebo ozbrojené loupeže. Turisté by měli být opatrní na své věci, nenosit je ostatním na očích a do rizikových oblastí vůbec nevstupovat, mohli by se dostat do náhodné přestřelky zločineckých gangů.

Turín

Italskou obdobou Marseille, co se kriminality týče, je Turín, průmyslové město na severozápadě Itálie. Zde patří k nejnebezpečnějším místům okolí nádraží Porta Nuova, s kterým si nezadá čtvrť San Salvario či náměstí Porta Palazzo. Krádeže i loupeže jsou zde na denním pořádku, a opatrní na své věci musí být především turisté, vteřina nepozornosti by se obzvlášť v těchto rizikových místech nemusela vyplatit.

Neapol

Co se týče kriminality, tak Turínu šlape na paty Neapol, třetí největší italské město. Ačkoliv je mnohými považována za nejkrásnější město Itálie, odtud také známé rčení „vidět Neapol a zemřít“, tahle kráska má i svoji odvrácenou stránku. Nejenže je domovem nechvalně proslulé Camorry, a tím pádem i místem války gangů, ale nebezpečí hrozí i turistům, kteří jsou terčem troufalých zlodějů a lupičů. Ti často město brázdí na skútru a dokážou za jízdy kolemjdoucím strhnout z ramene tašku. Městu nepřidává ani špatná hygienická situace, kdy bylo několikrát doslova zavaleno odpadem, který nikdo nevyvážel. I odvoz odpadu totiž řídí Camorra, která si tímto způsobem vyřizovala účty s místními úřady.

Birmingham

Nejnebezpečnější britské město vděčí za svoji nechvalnou pověst především ulici Spring Hill, kde se odehraje více než polovina kriminálních deliktů z celého Birminghamu. Jedná se především o násilné činy, sexuální útoky, ale i krádeže. Této ulici a některým čtvrtím obývaným převážně chudými, přistěhovalými obyvateli je tedy lépe se vyhnout, ostatní části tohoto významného průmyslového centra jsou mnohem přívětivější. Přesto až 40 % obyvatel města tvrdí, že se zde ve dne ani v noci necítí bezpečně.

Řím

„Věčné město“ je dalším italským zástupcem v tomto nelichotivém žebříčku. Jeho problémem jsou především krádeže, a to hlavně zaměřené na turisty. Kapsářství je zde velmi rozšířená disciplína, která se soustřeďuje především na turisticky atraktivní místa, kde v sezoně za normálních okolností nebývá k hnutí. Jsou zde i rizikové čtvrti, kam by se turisté raději neměli vydávat, nebo se v nich dokonce chtít ubytovat. Mezi taková místa patří například Romania, Monaca nebo Corviale.

Oděsa

I východní Evropa má v žebříčku nebezpečných měst své zástupce. Je jím také ukrajinský černomořský přístav Oděsa. Toto živé místo, které turisté s dobrodružnější povahou začínají postupně objevovat, nabízí vcelku bezpečné ulice, jeho problém tkví především v korupci, krádežích aut a vandalismu. Nehezkou skvrnou na tváři Oděsy je také vysoký počet HIV pozitivních, nakažen je téměř každý desátý člověk, nejvíce samozřejmě v prostředí narkomanů a prostitutek.

Malmö

Třetí největší švédské město ležící na jižním pobřeží země se v posledních letech rovněž dostává do nelichotivých statistik zločinnosti. Dříve převážně průmyslové město je dnes často zmiňováno v souvislosti s nárůstem kriminality, kterou způsobují především války gangů. Ty s sebou přinášejí ve Švédsku dříve vzácné bombové útoky či pouliční střelbu. Ve městě proslulém velkou komunitou s přistěhovaleckými kořeny stoupá i počet vražd, drogových deliktů, krádeží či násilných útoků.

Paříž

Krasavice nad Seinou se v posledních letech rovněž potýká se vzrůstající kriminalitou, která z mnoha jejích částí dělá místa, kam by se turista neměl sám vydávat. V centru hrozí především nebezpečí okradení, zatímco v okrajových čtvrtích obývaných především přistěhovalci by se poměrů neznalý návštěvník mohl snadno stát terčem nejen krádeže, ale i nejrůznějších podvodů a násilí. Město samotné také sužují projevy vandalismu, zanedbatelné není ani riziko teroristického útoku.

Brusel

Centrum Evropské unie se rovněž v posledních letech potýká se vzrůstající kriminalitou, která se stejně jako v Paříži soustřeďuje především ve čtvrtích obývaných lidmi s přistěhovaleckými kořeny. Právě z bruselské čtvrti Molenbeek pocházeli strůjci pařížských atentátů z listopadu 2015.

Sarajevo

Metropole Bosny a Hercegoviny se potýká s vysokou mírou korupce a podvodného jednání, jako ostatně celá tato balkánská země. Pro turisty, obzvláště ty, kteří přijedou po vlastní ose, jsou velkým nebezpečím velmi rozšířené krádeže automobilů. Je tedy potřeba auto co nejlépe zabezpečit, a hlavně si vybrat k parkování bezpečné místo. Samozřejmostí je nenechávat v autě nic cenného.