Byt, který se před časem dostal na trh s vyvolávací cenou 50 000 liber, je názornou ukázkou extrémních opatření, která byla přijata k řešení krize dostupnosti bydlení ve městě. Navzdory své velikosti, která stačí jen na základní vybavení, jako je postel, sprcha a malá kuchyňská linka, si nemovitost získala značnou pozornost. Její chytrý design zahrnuje kapitánské lůžko nad úložným prostorem a rozkládacím stolem, čímž maximálně využívá každý centimetr dostupné plochy.

Zdroj: Youtube

Trend směřující k malým domkům

Odborníci poukazují na mikrobyt jako na rostoucí trend v městském bydlení. S prudce se zvyšujícími cenami nemovitostí se drobné domy stávají stále populárnějšími. Mikrobyty, často ještě menší než ten v Claptonu, představují posun v řešení bydlení ve velkých městech. Tento konkrétní byt se již ukázal jako výnosná investice, neboť vynáší měsíční nájemné 800 liber, přestože jeho obyvatel v něm tráví jen několik nocí týdně.

I když se cena mikrobytu může zdát atraktivní, zejména ve srovnání s průměrnou zálohou pro začínající kupce v Londýně, odborníci varují před tím, aby se na malé obytné prostory pohlíželo jako na dlouhodobé řešení. Analytik bydlení Neal Hudson tvrdí, že bydlení v podobně stísněných prostorách není dlouhodobě udržitelné. Hrozí, že kupující nebudou schopni byt prodat a uvíznou v nepraktické životní situaci.

Symbol nedostupnosti bydlení

Malá nemovitost se stala symbolem stále nedostupnějšího trhu s bydlením v Londýně. Výrazný kontrast mezi prostorem, který byt nabízí, a průměrným bydlením, které si pořizovaly předchozí generace, podtrhuje problémy, kterým čelí mileniálové v současném realitním prostředí.

Očekává se, že mikrobyt se svým vysokým potenciálem příjmů z pronájmu přiláká spíše investory než zájemce o první bydlení. Omezení velikosti však vyvolává obavy z dopadu na duševní zdraví a celkovou pohodu obyvatel, neboť omezený prostor ovlivňuje spánek a životní styl.

Rostoucí fenomén mikrobytů

Nárůst počtu mikrobytů v Londýně odráží širší trend v celém městě. Výzkumy ukazují, že obliba těchto malých bytů nejen roste, ale také se zmenšuje jejich velikost. Odborníci však doporučují hledat nemovitosti nad celostátním minimálním prostorovým standardem, aby byla zajištěna zdravá rovnováha mezi cenovou dostupností a obytností.

Zdroje: theguardian.com, express.co.uk, hich-ltd.co.uk