Evropské víkendy s lákavou cenou

Pokud máte chuť na prodloužený víkend, který nezatíží váš rozpočet, máme pro vás perfektní tipy. Společnost Post Office Travel Money totiž každoročně sestavuje žebříček nejlevnějších měst Evropy, která jsou jako stvořena pro víkendový pobyt. Nutno dodat, že srovnání probíhá ve vybraných 35 velkých městech Evropy. Do výběru se dostala také Praha. Jak myslíte, že dopadla?

Žebříček dostupnosti

Ať už je to víkend v bouřlivém centru, nebo čtrnáct dní poznávání nových čtvrtí, pobyty ve městě nabízejí plnohodnotné vyžití, což plážová letoviska a odlehlé venkovské hotely dokážou nabídnout jen zřídka. Proto se společnost zaměřila na velká města v Evropě. Do celkových nákladů byly zahrnuty ceny za ubytování, jídlo a pití, použití městské dopravy, vstupenky na kulturní památky a další položky, za které turisté běžně utrácejí.

Růst cen a nejlepší nabídky

Začneme ubytováním. Průzkum vybraných evropských destinacích ukázal, že ceny ubytování ve většině měst výrazně vzrostly, a to až o 50 procent. A to není zrovna optimistické. Podívejme se tedy na nejlevnější ubytování. Jasným lídrem je Lisabon, hlavní město Portugalska. Za pouhých 2 860 korun můžete v tomto kouzelném městě strávit noc. Na druhém a třetím místě se umístily Atény v Řecku a Vilnius v Litvě. V obou městech můžete najít ubytování za přibližně 3 030 korun za noc. Za zmínku stojí i Krakov v Polsku a Riga v Lotyšsku, kde za noc zaplatíte kolem 3 080 a 3 481 korun.

Cenový průvodce po restauracích

Jídlo je neoddělitelnou součástí cestování a poznávání kultury daného místa. Jeho ceny se však v různých městech liší. Pokud máte chuť na tříchodové menu pro dva s lahodnou láhví domácího vína, můžete se těšit na příjemné překvapení v Lisabonu, kde vás taková večeře vyjde kolem 920 korun. Těsně za ním následují Atény a Porto s cenami 960 a 1 240 korun. Litva se opět umísťuje na dobrém třetím místě s cenou 1 250 korun. Pokud zavítáte do Záhřebu v Chorvatsku, počítejte s tím, že za večeři pro dva zaplatíte okolo 1 350 korun.

Cesta k zážitkům

Kultura je dalším důležitým prvkem cestování. Návštěva památek, muzeí a galerií může být nejen osvěžující, ale také obohacující. A pokud toužíte po kulturních zážitcích, které nezatíží váš rozpočet, můžete zamířit do Dublinu v Irské republice. Zdejší kulturní atrakce vás vyjdou zhruba na 170 korun. Následuje Záhřeb v Chorvatsku s cenou 280 korun.

Kde dostanete nejvíce

Pokud tedy plánujete prodloužený víkend v Evropě, jistě vás zajímá, které z vybraných měst je nejlevnější, a tedy nejlepší volbou pro váš rozpočet a zároveň pro nezapomenutelný zážitek. Když spojíme všechny náklady dohromady, zjistíme, že nejlevněji si můžete užít pobyt v Lisabonu. Toto kouzelné město vám poskytne všechno, co čekáte od evropského výletu, a to za celkovou cenu kolem 5 300 korun. Jen o pár korun (5 306 kč) se za Lisabonem na druhém místě umístil Vilnius v Litvě. Na třetím místě skončil Krakov v Polsku s celkovou cenou 6 000 kč. Následují Atény v Řecku a Riga v Lotyšsku s cenami 6 200 korun a 6 700 korun.

Jak se umístila Praha

Jste zvědaví, jak v tomto srovnání dopadla naše krásná Praha? Hlavní město se s celkovou cenou kolem 8 570 korun umístilo až na 12. místě.

Takže pokud hledáte ideální místo pro svůj prodloužený víkendový výlet, tyto evropské skvosty vám nabídnou nejen nezapomenutelné zážitky, ale také příznivé ceny, které nezruinují váš rozpočet. Vydejte se na dobrodružství za poznáním, kulturou a krásami Evropy bez starostí o financích!

Zdroje: postoffice.co.uk, tn.nova.cz, cntraveller.com