Výběr svatebních šatů řekne o nevěstě mnohdy více než tisíce slov. Je to totiž róba na ten nejdůležitější, nebo alespoň zcela jedinečný, den v našich životech. Šaty dokážou dokonale vyjádřit charakter a styl. Proto se výběrem těch nejkrásnějších šatů zabývají ženy na celém světě daleko před datem, než onen Den D nastane.

Na internetu najdete mnoho návodů, na co se při výběru svatebních šatů zaměřit, abyste na váš den vypadala dokonale, ale přitom se cítila i pohodlně. Nevěsta musí všem vyrazit dech, v naší materialistické společnosti to platí bohužel dvojnásob. Ale i primitivní kmeny nebo chudá národy se na tento den připravují jinak, než na každou další společenskou událost. Nevěstou jsme přeci – nebo chceme být – jen jednou za život!

Moderní svatba v Evropě je typická díky jednoduchým šatům. Moderní svatba v Evropě je typická díky jednoduchým šatům. Zdroj: Profimedia

V dnešní době nehledáme ani tak na styl šatů, protože nic není doporučeno nebo přikázáno. U svatebních šatů je to vždy otázkou vkusu – zdali zvolí kolovou sukni s obručí, dlouhou vlečku, závoj, popřípadě zcela upnuté lesklé saténové šaty, nebo bude oděna v krajkách. Podobně je to i s barvou šatů – dříve platilo, že nevěsta (tedy panna) je jediná, kdo se může vdávat v bílém. Bílá byla symbolem čistoty a neposkvrněnosti.

Arabská nevěsta již dávno nemusí být zahalená a oblečená tradičně, a to zejména u bohatších vrstev. Arabská nevěsta již dávno nemusí být zahalená a oblečená tradičně, a to zejména u bohatších vrstev. Zdroj: Profimedia

Zatímco u nás, nebo celkově v euro-amerických zemích platí, že bychom se měly vdávat v bílé, v jiných zemích je zase bílá barvou smutku a odívají se do ní lidé na pohřby.

Muslimové preferují barevné šaty se spoustou flitrů a doplňků a nevěsta si je navíc během jejího večera i několikrát převléká, protože podle tradic stojí nový pár i několik hodin nehnutě a přijímá gratulace rodiny, přátel a celé vesnice.

  V Indonésii šaty obou manželů musejí ladit, navíc se během večera i několikrát převlékají. V Indonésii šaty obou manželů musejí ladit, navíc se během večera i několikrát převlékají. Zdroj: Profimedia

Módní trendy můžeme jistě rozdělit na tuzemské a zahraniční, protože se dost výrazně liší. Zatímco v posledních pár letech u nás „frčí“ spíše jednoduše střižené šaty v boho stylu zdobené krajkou, dlouhé rukávy, kapsy v sukni, rozparky, odhalená záda, transparentní materiály, 3 D kvítky nebo mašle, v některých zemích tomu tak není. 

Trend minimalistických svatebních šatů je na vrcholu především díky stále stoupající oblíbenosti venkovních přírodních svateb, kam by se nařasená róba jako do zámku příliš nehodila a nebyla by ani praktická. Moderní nevěsty u nás často sáhnou po kombinaci body a sukně, jejíž výhodou je fakt, že ke zdobenému body můžete pak v průběhu dne střídat spodní díl. S kratší sukní i culottes kalhotami bude vypadat skvěle a můžete tančit až do rána. 

Čtěte také

Jaká jsou ta nejkrásnější místa pro svatební obřad a hostinu v zahraničí?

Čtěte také

Plánujete svatbu? Zvažte i zahraničí. Toto jsou nejromantičtější světová místa

V dnešní době se proto více než na styl a střih díváme na materiály, z nichž je róba ušita. A ačkoli samozřejmě i zde platí, že svatební den si zaslouží mimořádné šaty, platí i to, že i ta nejromantičtější róba může být vyrobena s ohledem na životní prostředí. V tradičních svatebních salonech takové modely však pravděpodobně nenajdete. Jednotlivé módní značky netradiční materiály však zařadily do svého portfolia.

Thajská nevěsta připravující se na svatební obřad Thajská nevěsta připravující se na svatební obřad Zdroj: Profimedia

I pro svatební šaty tedy platí pořekadlo „jiný kraj – jiný mrav“. A totéž platí i pro doplňky, ať už šperky, nebo například malování hennou a jiné ozdoby na těle.

Podívejme se na róby nevěst z různých koutů světa a nechte se inspirovat. Ale nezapomeňte, vždycky máte nárok na to obléci se podle své nejoblíbenější pohádkové princezny.

Zdroje: www.harpersbazaar.czwww.vogue.czwww.zeny.cz, letycya.bizwww.msn.com