Obyvatelům měst mohou sruby a dřevěné chalupy připadat jako relikvie minulosti, s nimiž se setkáte pouze ve skanzenech. V České republice, zejména na venkově, však malebné domy a chalupy ze dřeva působí nadčasově. Vydejme se na cestu za poznáním některých z nejkouzelnějších dřevěných staveb u nás.

Rtyně: Nejstarší roubený dům a stará zvonice

V malebné vesničce Rtyně v Podkrkonoší byl před několika lety učiněn pozoruhodný objev. Majitelé zdánlivě obyčejného domu netušili, že by se mohlo jednat o nejstarší roubený dům v České republice, který pochází ze 16. století. Původně uvažovali o tom, že ho zbourají a na jeho místě postaví nové obydlí. Po odhalení historického významu však padlo rozhodnutí o jeho obnově. Dnes tento dům stojí jako chráněná památka, i když zůstává soukromým rodinným domkem.

Dřevěnka v Úpici: Pohled do minulosti

V Úpici najdete "Dřevěnku", nejstarší stavební památku v okolí, postavenou z neotesaných klád. Tato pozoruhodná stavba je jedinou svého druhu v Čechách a od roku 2010 je zapsána jako národní kulturní památka. Její historie sahá až do roku 1559, kdy sloužila jako hospodářská usedlost. V roce 1735 ji získala obec a přeměnila ji na hospodu, kterou byla až do roku 1990. V letech 2008 až 2018 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí, na kterou dohlíželo Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové v Úpici.

Návštěvníci si v dřevěnce mohou prohlédnout expozice pod širým nebem, které barvitě zachycují život měšťanů na přelomu 19. a 20. století. V prvním patře se nachází historická kuchyně s ložnicí, zařízená předměty z 20. let 20. století. Interiér si zachovává dobovou autenticitu, je obílen vápnem. Za pavlačí je navíc zastrčený pokojík pro služku, který umocňuje autentičnost zážitku.

Hrázděný statek v Milíkově: Cesta časem

Zdroj: Youtube

Milíkov nedaleko Chebu nabízí jedinečnou příležitost projít se původním dobovým statkem s klasickou dispozicí chebského hrázděného statku. Tvoří jej přibližně čtvercový dvůr obklopený obytným stavením, stodolou, chlévem otevřeným do dvora a kůlnou nahrazující původní samostatné chlévy. Kulturně významný statek představuje expozici prezentující vybavení interiéru statku, domácí nářadí, řemeslnické náčiní a zemědělské stroje v rozpětí od druhé poloviny 19. století do současnosti.

Uvnitř zemědělské usedlosti můžete sledovat vývoj jejího využití, od doby, kdy až do roku 1945 sloužila jako samostatná obytná a hospodářská jednotka, přes pozdější úpravy pro "bydlení" až po její přeměnu v rekreační objekt. Mezi jeho historickými budovami najdete stodolu z roku 1781, roubené stěny uvnitř stájového bloku a kůlnu otevřenou do dvora, které přispívají k jeho kulturnímu významu.

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné: Bohaté dědictví Valašska

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné je dokladem bohatého dědictví jižního Valašska. Dvoupatrový hrázděný dům s pavlačí na průčelí a velkým hospodářským dvorem nechal postavit v roce 1748 Jiří Mikuláštík. Jedná se pravděpodobně o nejzachovalejší stavbu svého druhu na Valašsku. Od roku 1993 si ji vzali do péče dědicové rodu Mikuláštíků a přeměnili ji na soukromé muzeum.

Obec Jasenná se rozkládá mezi Zlínem a Vsetínem a pyšní se malebnou krajinou s kopci a bujnými lesy. Jasenské fojtství je zářným příkladem valašské architektury, vyznačuje se krásnou roubenou stavbou. Dům nabízí jedinečný pohled do historie Jasenné a venkovského života na Valašsku prostřednictvím pěti místností s exponáty, které pokrývají několik generací.

Dlaskův statek u Turnova: Pohled do minulosti

Dlaskův statek u Turnova je vzácnou ukázkou jizerského domu, tradiční architektonické formy v regionu. Statek postavený v roce 1716 v malebném údolí řeky Jizery, prošel během své existence mnoha přestavbami, přičemž k významným úpravám došlo v letech 1794 a 1841. Komplex se skládá z obytného křídla, zděných stájí, chléva, roubené stodoly a pavlače s broušenými sloupy.

Statek je samostatný urbanistický celek ohrazený trámovou zdí se dvěma branami. Jedna brána, postavená v roce 1794, je zděná a je v ní umístěna dřevěná zvonička, zatímco spodní brána je postavena ze dřeva. Ve dvoře se nachází také dvoupatrová roubená sýpka přestěhovaná z Malého Rohozce v 60. letech 20. století. Pravidelně se zde konají výstavy lidového umění a folkloru, které umožňují poutavý pohled na kulturní dědictví Pojizeří.

Roubené chalupy a dřevěnice v České republice nabízejí nejen okno do minulosti, ale také hluboký vztah k bohaté historii a architektonickým tradicím země. Krásně zachovalé stavby jsou důkazem obětavosti jejich majitelů a důležitosti zachování kulturního dědictví pro budoucí generace.

Zdroje: kudyznudy.cz, amazingplaces.cz, kultura.cz