Sopečný blesk, Island

Tak děsivé, a přitom tak krásné. To je výbuch sopky. Fotografie pořízená 18. dubna 2010 zaznamenala sopečný blesk nad islandskou sopkou Eyjafjallajokull. Sopečný blesk je uvolnění elektrického náboje, které se hromadí, když se stoupající popel mísí s atmosférou. Popel vedený větrem vedl k uzavření velkých částí evropského vzdušného prostoru na několik dní.

Zmrzlá voda, USA

Jako by z větvičky vyrůstaly vlasy. Tak vypadá zmrzlá voda vytlačená z větví Olše červené. Když houba napadne strom začne dřevo pomalu rozkládat. Produkuje oxid uhličitý, který vytlačuje vodu z těla stromu. Při správných povětrnostních podmínkách a teplotě těsně pod bodem mrazu pak tato voda zmrzne a vytvoří bílá vlákna.

Čtěte také

Gásadalur

Čtěte také

Pohádkové vesničky z celého světa: Romantika i drsná příroda

Kůra stromu, Maui

Blahovičník oloupaný, latinsky Eucalyptus deglupta je druh vysokého stromu, obyčejně známý jako duhový eukalyptus. Je to jediný druh eukalyptu, který obvykle žije v deštném pralese s přirozeným rozsahem a vyznačuje se krásnou mnohobarevnou kůrou. Používá se na tvorbu buničiny, z níž se pak vytváří bílý papír.

Bílá duha, Severní pól Zdroj: Profimedia.cz

Bílá duha, Severní pól

Vzácný jev pojmenovaný "fog bow" je viditelný především z pohledu z letadla dolů na mraky. Tato bílá duha však byla spatřena Samem Dobsonem o půlnoci na Severním pólu. Bílá barva duhy je způsobená menšími kapkami vody. Tak malými, že neobsáhnou vlnovou délku barev, jak je tomu u běžně barevné duhy.

Bioluminiscence, celý svět

Nádherná modrá barva na tomto obrázku je způsobena chemickou reakcí živých organismů žijících nočním životem nebo v absolutní tmě. Svítící enzym Luciferin produkují jak obratlovci, tak také bezobratlí živočichové a řasy. Rozsvícením tak lákají kořist, potencionální partnery nebo se maskují před predátory.

Modrá láva, Indonézie Zdroj: Profimedia.cz

Modrá láva, Indonézie

Modrá záře vychází ze sopečné lávy sopky, známé jako kráter Ijen, která se nachází ve východní Jávě v Indonésii. Modrý oheň vznikne když se síra zahřeje na určitou teplotu, na chadnějším povrchu se pak vytvoří efekt modré záře. Tento jev lze vidět pouze před východem slunce.

Zmzlé bublinky, Kanada

Uvězněné bublinky, vytvářející na kanadském jezeře Aleberto nádherný vzor, jsou ve skutečnosti složené z methanu. Vysoce hořlavý plyn vznikne z rozkladu těl živočichů a rostlin a ze dna jezera začně stoupat vzůhu. Tam ho zastaví led. Tento skleníkový plyn se v kanadských jezerech těží a ložiska methanu se začínají využívat jako zdroje elektrické energie.

Hořící vodopád, Kalifornie Zdroj: Profimedia.cz

Hořící vodopád, Kalifornie

To, co vypadá jako láva stékající po vrcholku hory, je úplně normální jev - sluneční světlo. Tyto dechberoucí snímky pořídil fotograf Penny Adams z Horsetail Falls v Yosemitském národním parku v Kalifornii letos na jaře, kdy každý rok, jen na několik dní, zapadá slunce nad vodopády a vytváří červenou jantarovou záři.

Vodní jímka, Belize

Velká podmořská jímka je přes 300 metrů široká a 124 metrů hluboká. Vznikla během několika dob ledových, kdy byla hladina moře mnohem níže. Během let voda do vápencové horniny vymlela jeskyni, které se pak popadl strop. Později se celá jeskyně ocitla pod hladinou moře a vytvořila tak podmořskou jímku.

Čtěte také

Hrad Neuschwanstein, Německo

Čtěte také

Středověké zámky: Inspirace pro pohádky

Arcusový mrak, Austrálie

Jako by po obloze plul velký koráb. Tak vypadá horizontální rolovitý mrak arcusového typu, který zachytil svatební fotograf z Austrálie hned nad svým domem. Tyto vzácné dlouhé mraky se někdy tvoří blízko postupujících chladných front. Právě v Austrálii už má svoji tradici. Jedním z nejznámějších je mrak "Morning Glory" vyskytující se v Queenslandu v Austrálii, který se tvoří čtyři a deset dní v říjnu.

Kruhy na dně oceánu, Japonsko Zdroj: Profimedia.cz

Kruhy na dně oceánu, Japonsko

Jako kruhy v obilí nebo velké mandaly vypadá dno oceánu nedaleko Japonského pobřeží. Vzory mají v průměru necelé dva metry a nachází se 24 metrů pod hladinou moře. Záhadný umělec je malá rybka dlouhá jen několik centimetrů, která neúnavně ve dne i v noci plave, aby vytvořila tyto obrovské organické obrazy s pomocí jedné ploutve. Nedělá to ale jen z estetického důvodu, láká tím potencionální partnery a následně jí důlky a vrchoviny chrání potomstvo před vodními proudy.

Ledová jeskyně, Aljaška

Na začátku roku 2012 se vytvořila tato impozantní ledová jeskyně, kterou vyfotografoval fotograf Ron Gile. Přes lesklé a hladké stěny mírně prosvítá denní světlo a vytváří tak různé odstíny modré. Vchod do jeskyně je nenápadný a celý ledový komplex nestabilní. Sám fotograf varuje před zhroucením ledových jeskyň, kterým byl již několikrát svědkem.