Česká republika, známá svou bohatou historií a architektonickými skvosty, skrývá i něco mnohem cennějšího – úchvatnou krásnou přírodu. Představíme vám některá z nejkrásnějších přírodních míst, která byste rozhodně neměli minout.

Hora Říp: Památka naší historie

Zdroj: Youtube

Kdysi dávno, když se naše země teprve rodila, vznikla legenda spojená s horou Říp. Tato impozantní hora vysoká 456 metrů nad mořem není jen přírodním útvarem, ale také symbolickým místem naší národní historie. Podle starobylé pověsti sem přišli první Slované vedeni praotcem Čechem, aby zde našli svůj domov. Na vrcholu hory stojí rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha, památka, která nás spojuje s minulostí. Každý, kdo se vydá na cestu k hoře Říp, prochází krajinou plnou krásy a duchovní síly. Pohled na okolní krajinu z vrcholu hory je ohromující zážitek, který stojí za to zažít.

Rešovské vodopády: Divotvorné kaskády

Změníme směr naší cesty a vydáme se směrem k Nízkému Jeseníku, kde se nachází jedno z nejvýjimečnějších přírodních úkazů – Rešovské vodopády. Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách, vytvořila úžasnou kaňonovitou soutěsku s několika kaskádami a vodopády. Při procházce po dřevěných lávkách a schodech se budete cítit jako dobrodruh v nezmapovaném údolí. Původní lesy, mechová společenství a skalní útvary vytvářejí atmosféru jako z pohádky. Vodopády samy o sobě jsou úchvatnou přírodní podívanou, kde voda padá ze skal a vytváří zvuk, který jako by nás přenášel do jiné dimenze.

Česká Sibiř: Krajina krásy a kontrastů

Zamíříme teď do srdce středních a jižních Čech, do oblasti nazývané Česká Sibiř. Tento název je sice spojen s drsnými klimatickými podmínkami, ale když se ocitnete v této kopcovité krajině, budete nadšeni. Lesy, rybníky, louky a políčka tvoří malebné panorama, které láká turisty, houbaře i rybáře. Zříceniny hradů a malebné zámky dodávají krajině tajemství minulosti. Zimní období přináší možnost vychutnat si lyžování na sjezdovkách Ski areálu Monínec, zatímco pro milovníky běžeckého lyžování jsou připraveny upravené trasy.

Moravské Toskánsko: Osobitá krása

Jakmile vkročíte do malebné krajiny Moravského Toskánska, ocitnete se v jiném světě. Dlouhé pásy zelených a hnědých polí působí jako obraz z jiného století. Krajina vytvořená lidskou rukou v sobě skrývá jedinečnou atmosféru, která vás okouzlí. Kromě malebných polí zde naleznete osamělé stromy, zvlněné kopce a kapličky, které dodávají krajině osobitý ráz.

Moravské Toskánsko, nazývané také Kyjovské Toskánsko, je díky svým unikátním rysům oblíbeným místem pro fotografování. Dokonalý terénní tvar vzniklý těžbou dává krajině nezaměnitelný vzhled. Zejména na jaře, kdy se lány zbarví do různých odstínů, zde zažijete neskutečnou podívanou. Od konce dubna do poloviny května zaří políčka díky řepce žlutou barvou, zatímco na podzim vyniknou zoraná pole a barevné linie mezi nimi.

Údolí Plakánek: Romantika, která uchvátí

Česká republika neukrývá jen vrcholy hor, ale také tajemné skály a romantická údolí. Jedním z takových pokladů je údolí Plakánek. To se vine od majestátního hradu Kost kolem rybníka Obora až k malebné obci Střehom. Skalnaté údolí obklopené borovým lesem získalo své jméno od Plakánků, kteří zde v minulosti pálili dřevěné uhlí.

V údolí Plakánek narazíte na malebné scenérie, které vás chytnou za srdce. Pískovcové skály, historický vodní mlýn a studánka Roubenka připomínají příběhy minulých generací. Procházka po naučné stezce Údolí Plakánek v CHKO Český ráj vás zavede k tajemným místům, která si uchovávají dávné tajemství kosteckého panství.

Ať už se rozhodnete navštívit jedno z těchto míst, nebo je všechna zařadíte do svého seznamu cestovních zážitků, budete moci prožít chvíle spojené s přírodou, historií a touhou po objevování. Nechte se unést a zažijte nezapomenutelné dobrodružství v objetí české přírody.

Zdroje: venkazdyden.cz, fajnvylety.cz, kudyznudy.cz