Když se řekne Česká republika, mnoha lidem vyskočí před očima pohledy na malebné hory a hluboké lesy. A právě pro ty, kdo milují přírodu a rádi se přitom něco nového dozví, jsou tu naučné stezky. Nabízejí harmonické spojení vzdělání s rekreací. Pojďme se podívat na některé z nich, které stojí za zmínku.

Palackého stezka: Pocta "otci národa"

Když se řekne Palackého stezka, vybaví se některým znalcům krásné Jizerské podhůří spojené s romantickým Českým rájem. Jde o stezku, která byla zbudována jako pocta "otci národa" Františku Palackému, a to mezi lety 1911 a 1913.

Se svými 20,5 km vás zavede skvostným údolím řeky Kamenice, kde se setkáte s harmonickým souzněním skalních formací a průzračných vodních toků. Cesta začíná v Tanvaldu a přes Velké Hamry a Plavy pokračuje do Spálova, kde se řeka Kamenice vlévá do Jizery. Každý krok zde dýchá historií a přírodou, zatímco informační tabule vás zasvětí do geologických a historických tajemství regionu.

Zemská brána: Skrytý skvost Orlických hor

Zdroj: Youtube

Na východě Čech, v srdci Orlických hor, leží skvost jménem Zemská brána. Na první pohled zaujme romantickým údolím Divoké Orlice, kterým řeka protéká a kde si vytvořila cestu skrze pevné ruly. Při vstupu do údolí narazíte na impozantní kamenný most s obloukem, svědka doby a řemeslného umění z počátku 20. století.

Tato 3 km dlouhá naučná stezka následuje modrou značku a odkrývá tajemství orlické krajiny. Můžete objevit stopy lidské činnosti, například zříceniny empírového zámečku Lusthaus či fortifikační linie z období před druhou světovou válkou. Skalní útvar Ledříčkova skála s malou jeskyní, o níž se vyprávějí legendy o loupežníkovi Ledříčkovi, je pak třešničkou na dortu této trasy.

Medvědí stezka: Putování skrze šumavské legendy

Přesuneme se na jih Česka, do srdce Šumavy, kde na nás čeká Medvědí stezka. Tato 14 km dlouhá trasa označená žlutou turistickou značkou vás zavede do divoké šumavské přírody, kde na každém kroku narazíte na rozličné skalní útvary.

Skalní útvary se pyšní zajímavými názvy - od Dračí tlamy přes Perníkovou skálu až k Medvědí vyhlídce. K místu se pojí také jeden fascinující příběh poslední šumavské medvědice, po které je stezka pojmenována. Stala se terčem nelítostného honu mnoha lovců a 112 psů. Nakonec byl poslední žijící exemplář této šelmy zastřelen. Tragickou událost připomíná pomníček Bärenstein, který zároveň nabádá k ochraně přírody a jejích obyvatel.

Naučná stezka Povydří: Okno do srdce Šumavy

Pokud se ocitnete na Šumavě, nemůžete si nechat ujít dobrodružství na naučné stezce Povydří. Tato stezka je jako okno do samotného srdce národního parku a nabízí pohled na nádhernou krajinu a divoký tok říčky Vydry. Balvanité koryto řeky, kamenné moře a obří hrnce jsou vizuálními lahůdkami pro každého návštěvníka. A přestože je stezka oblíbená, stále můžete najít klidná zákoutí, kde můžete v tichu naslouchat přírodě.

Výlet na stezce Povydří je také vhodný pro rodiny s dětmi, kteří si jistě zamilují expozici vydry říční, a pro milovníky historie, kteří mohou navštívit pozůstatky tradiční šumavské sklárny nebo prozkoumat vodní elektrárnu v Čeňkově pile. S délkou 7,5 km a pohodlným povrchem je stezka vhodná i pro vozíčkáře s doprovodem.

Svatojánské proudy: Historie na březích Vltavy

Zdroj: Youtube

V hlubinách skalnatého kaňonu Vltavy je ukryta historie vorařství, trampingu a nákladních lodí, které zde kdysi pluly. Svatojánské proudy, nyní zatopené Štěchovickou přehradou, skrývají příběhy plné dobrodružství a odvahy.

Stezka, která vede náročným terénem nad řekou, nabízí výhledy, které vám doslova vezmou dech. Na zastávkách se lze dozvědět více o umění vorařů, kteří pluli až do Německa, nebo o prvních trampských osadách, které tvořily srdeční tep kultury na březích řeky. Na cestě vás čekají interaktivní prvky, pro moderní dobrodruhy jsou na informačních cedulích QR kódy, které odhalují bohaté fotogalerie.

Česko nabízí nesčetné možnosti, jak strávit kvalitní čas v přírodě, a zároveň se něco naučit. Ať už hledáte historii, kulturu nebo jen klidné místo k relaxaci, vždy zde najdete něco, co vás zaujme. Vybavte se dobrými botami, svačinou a vyrážejte na objevování těchto úchvatných tras!

Zdroje: kudyznudy.cz, fajnvylety.cz, naucnoustezkou.cz