Mali Ston: Obranná hradba a mušle na talíři

Mali Ston je skvostnou destinací pro milovníky historie a gastronomie. Toto poklidné městečko na poloostrově Pelješac je proslulé svými ústřicemi a mušlemi, které můžete ochutnat přímo v malých rodinných restauracích, obklopeni přírodní krásou tohoto místa. Dominantou městečka Mali Ston a jeho většího bratra Stonu je 5,5 kilometru dlouhá obranná zeď, která se pyšní titulem druhé nejdelší na světě hned po Velké čínské zdi. Pěšky můžete vyrazit na prohlídku tohoto impozantního opevnění, které sloužilo jako obrana solných polí, a vychutnat si nádherný panoramatický výhled na okolní krajinu a moře.

Gorski Kotar: Chorvatská oáza pro aktivní dovolenou

Gorski Kotar je region v Chorvatsku, který je často přehlížený kvůli lákavému pobřeží, ale svou nádhernou přírodou, lesy, řekami a horami vás dokáže ohromit. Gorski Kotar je ideální destinací pro milovníky aktivní dovolené. Je to místo, kde můžete objevovat kouzlo chorvatských hor, pěšky nebo na kole. Pokud jste milovníkem přírody, navštivte národní park Risnjak, kde můžete potkat vzácného rysa euroasijského. Gorski Kotar je také skvělým místem pro milovníky dobrého jídla, zvláště pokud máte rádi zvěřinu a divoké bylinky.

Motovun: Filmová perla uprostřed vinic

Zdroj: Youtube

Motovun je malebné středověké město na vrcholu kopce v regionu Istrie, které je obklopeno vinicemi a známé svým filmovým festivalem. Jeho uličky jsou plné malých obchůdků a restaurací, které nabízejí místní speciality včetně tradičních istrijských lanýžů. Kromě toho je z města úžasný výhled na údolí řeky Mirna a okolní vinice.

Oprtalj: Krok zpět v čase v srdci Istrie

Oprtalj je další malebné istrijské město na vrcholku kopce, které oplývá historií a kulturou. Zde můžete prozkoumat středověké uličky, kostely a hradby, které dávají tomuto městu jeho jedinečný charakter. Můžete také ochutnat tradiční jídla Istrie v místních restauracích, které nabízejí nádherný výhled na okolní krajinu.

Lošinj: Ostrovní wellness oáza

Ostrov Lošinj je ideálním místem pro relaxaci a regeneraci. Proslulý je svým mikroklimatem, který příznivě ovlivňuje dýchací cesty a pokožku. Přírodní krásy, krásné pláže a množství slunce jsou jen třešničkou na dortu tohoto skvělého místa. Kromě toho se zde nachází i muzeum, které hostí sochu starořeckého atleta Apoxyomena.

Sisak: Město tří řek a bohaté historie

Sisak je město, které je plné historie a kultury. Zde si můžete prohlédnout římské archeologické památky, středověkou pevnost nebo třeba vychutnat typickou chorvatskou kávu v jedné z místních kaváren. Sisak leží na soutoku tří řek, což dělá z města strategické místo, kde se křížily obchodní stezky.

Chorvatsko je plné překvapení pro ty, kteří touží po více než jen opalování na pláži. Jeho nejkrásnější města spojují fascinující historii, bohatou kulturu a úchvatné přírodní poklady, které stojí za objevování. Od majestátních obranných zdí až po malebné historické uličky, Chorvatsko nabízí neuvěřitelnou rozmanitost. Bez ohledu na to, zda hledáte aktivní dovolenou, nebo relaxaci, každý okamžik v této jedinečné destinaci je zážitkem sám o sobě.

Zdroje: www.idnes.cz, reflex.cz, independent.co.uk