Milovníci knih jsou podivné společenství. Tráví celé hodiny sami, přitom unikají z tohoto světa a noří se do jiného. Rozmanitost jejich světů je stejně bezmezná jako lidské vědění. Je těžké si představit, že by cokoli samo o sobě mohlo svést tyto osamocené duše dohromady – dokud nepomyslíte na knihovny.

Čtěte také

Vatikán

Čtěte také

Nejslavnější památky starého kontinentu

Snad žádná instituce v lidské společnosti neslibuje tolik jako knihovny. Dávným mnichům byly pokladnicemi posvátného vědění, raným vědcům umožňovaly technický pokrok a nabízely léčebné postupy. Vznik moderních veřejných knihoven přináší občanské společnosti největší příslib – že lidé si budou přát číst, vzdělávat se a činorodě rozšiřovat své obzory.

Stiftsbibliothek Kremsmünster, Rakousko: Knihovna v kremsmünsterském opatství uchovává velký počet inkunábulí a Codex Millenarius, knihu z 8. století obsahující všechna čtyři evangelia. Návštěvníci se musejí ohlásit předem. Zdroj: Massimo Listri

Ovšemže, občanská společnost je často ohrožená, a proto jsou ohrožené i knihovny. Jako pokladnice teologie a kultury se knihovny v celém průběhu dějin ocitaly pod palbou – někdy i doslova. Pustošily je války a požáry, nejvýznačnějším příkladem je knihovna v Alexandrii, ale postiženy byly i méně známé jako knihovna Strahovského kláštera v Praze, kterou zničil požár, a potom po staletí trpěla vinou dobyvačných armád.

Knihovny ovšem nejsou vždy tak extrémně ohrožené. Hlavní starostí je pro ně každodenní problém ochrany historických památek před zhoubným působením času, či dokonce jen před škůdci, lidskými i zvířecími. Neapolská Biblioteca Girolamini se v roce 2012 stala obětí zločineckého gangu, který soustavně plenil její fondy, knihovníci a bibliofilové z celého světa však dokázali pozoruhodným způsobem získat převážnou většinu ukradených knih zpět.

Real Gabinete Português de Leitura, Rio de Janeiro, Brazílie: Portugalská královská čítárna je příkladem neomanuelské architektury, oživující honosný sloh portugalské pozdní gotiky. Vstup je zdarma a je dovoleno fotografovat. Zdroj: Massimo Listri

Knihovníci, jejichž úkolem je chránit naše kulturní dědictví, jsou neopěvovaní hrdinové v první linii obrany. V Portugalsku však shledali, že mají neobvyklého spojence – netopýry. Kolonie netopýrů důmyslně drží v šachu knihmilovný hmyz třeba v Biblioteca Joanina v Coimbře a Biblioteca Municipal v Mafře.

Čtěte také

Kvůli takovým výjevům se vyplatí do Arménie jet.

Čtěte také

Zbožná Arménie: Země klášterů s nádhernou přírodou a přívětivými lidmi

Úctu a údiv však často vzbuzují knihovny samy, nehledě k neoddiskutovatelné hodnotě knih. Nejlépe je to patrné na jejich architektuře. Stavbou knihoven byli pověřováni někteří z největších architektů v dějinách, od Bibliothèque Sainte-Geneviève, kterou projektoval Henri Labrouste a která je předzvěstí moderních knihoven, až po Seattle Public Library, současný zázrak od architekta Rema Koolhaase.

Codrington Library, Oxford, Anglie: Mezi 180 000 svazky v oxfordské Codrington Library jsou rukopisy z 11. století a památky na Lawrence z Arábie. Knihovna není otevřená pro veřejnost, o návštěvu mohou požádat jen vědci bona fide a studenti z Oxfordu. Zdroj: Massimo Listri

Fotografie nabízejí bližší pohled na některé z nejpozoruhodnějších a nejkrásnějších knihoven na světě. Tyto divy – jako je Knihovna svatého Jimrama proslulá v raném středověku produkcí knih, nebo soukromé sbírky bývalých šlechticů, nyní přístupné veřejnosti – vás mohou podnítit, abyste i sami zkoumali nové světy.