Tajemství podzemí

Jeskyně jsou podzemní dutiny, které vytvořila příroda vymíláním nebo vymýváním horniny, obvykle vápence, podzemními prameny. Existují ale také jeskyně v jiných horninách, vzniklé jinými způsoby. Jsou to chrámy přírody, kde se můžeme setkat s jejich surovou krásou, ale i s tajemstvím minulých generací. A Česká republika, jak se zdá, je plná těchto podzemních zázraků. Pojďme se na některé z nich podívat blíže.

Dolomitové podsvětí

Zdroj: Youtube

Na severu České republiky, v Libereckém kraji, se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně. Tento rozsáhlý podzemní systém z vápnitého dolomitu nabízí návštěvníkům nevšední podívanou. Procházka po 350metrovém okruhu trvá 45 minut a je jako cesta časem. Vstoupíte do několika unikátních prostor, jako je Kaple, Půlnoční jeskyně, Pirátská chodba a efektně osvětlená jeskyně Peklo. Největší pozornost však přitahuje Jezerní dóm, kde se třpytí magické jezero s průzračnou vodou, které vás uchvátí svou krásou a klidem.

Příběhy ztracených Časů

Na severním okraji Moravského krasu, poblíž městečka Sloup, se rozkládají Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v České republice. Tyto rozsáhlé jeskynní dómy, chodby a podzemní propasti spojené dvěma patry mají výškový rozdíl až 60 metrů. Dvě prohlídkové trasy vás provedou podzemním komplexem a obě končí v jeskyni Kůlna. Zde byly objeveny staré kosterní pozůstatky neandertálského člověka, což dává jeskyním tajemnou historickou hodnotu. Barevná krápníková výzdoba zdobící šošůvskou část dodává jeskyním zvláštní kouzlo a křehkou krásu.

Podzemní klenot jurského vápence

V přírodní rezervaci na vrchu Turold na okraji Mikulova se nacházejí jeskyně Na Turoldu – jediné zpřístupněné jeskyně z jurského vápence v České republice. Spolu s jeskyní Liščí díra vytvářejí 2,5 kilometru dlouhý labyrint chodeb. Turoldská výzdoba vytvářená korozními tvary evokujícími korálové útesy nás vtáhne do atmosféry dávného mořského světa. Jezerní dóm s unikátním smaragdovým jezírkem je zase jako výlet do podzemního ráje. Krystalky kalcitu a kamenná pěna, která vznikla chemickým rozpouštěním, vytvářejí ohromující jeskynní výzdobu.

Zimní domov

Zdroj: Youtube

Pokud toužíte po něčem tajemném, jeskyně Na Pomezí vám nesmí uniknout. Skryté v zalesněném svahu poblíž Jeseníku tají tyto jeskyně nespočetná tajemství. Vznikly z mramoru, který se rozpouštěl miliony let, a vytvořily úzké, avšak vysoké chodby, které se místy otevírají do malebných dómů, které nesou jména jako Šikmá věž v Pise či Indická pagoda. Zvláštním tahákem jsou netopýři, kteří zde nacházejí svůj zimní úkryt. Vydejte se na 390 metrů dlouhou prohlídkovou trasu a ponořte se do tajů podzemního světa, kde teplota nepřesáhne osm stupňů Celsia. Během pouhých 45 minut objevíte bohatou krásu, kterou jeskyně Na Pomezí nabízí.

Pouto s dávnou historií

Mladečské jeskyně, zasazené do kouzelné krajiny Litovelského Pomoraví, nám odkrývají hluboký pohled do minulosti. Byly objevené při těžbě vápence v první polovině 19. století a staly se nalezištěm kosterních pozůstatků a archeologických nálezů. Ukázalo se, že byly také nejsevernějším sídlištěm lidí druhu Homo sapiens sapiens v Evropě během středního paleolitu. Z 1 250 metrů chodeb je veřejnosti přístupných 380 metrů, a to je dostatek prostoru k tomu, abyste se ponořili do tajů minulých dob. Obdivujte krápníky a sintrové náteky, které zdobí prostory, a nezapomeňte navštívit Dóm mrtvých, kde vás čeká expozice rituálního obřadu s figurínami pravěkých lidí.

Perla Českého krasu

Zdroj: Youtube

Mezi poklady českého podzemí rozhodně patří také Koněpruské jeskyně. Tento úchvatný jeskynní systém v Čechách je nejen druhým nejnavštěvovanějším, ale i jedním z nejdelších. Teplota kolem deseti stupňů Celsia vás přivítá u vstupu do jeskynního systému, který vznikl těžbou vápence. Návštěva Koněpruských jeskyní je jako putování do pohádky. Trasa dlouhá 620 metrů vás provede dvěma patry plnými nádherných krápníků, které zdobí podzemní sál. Kdekoliv se podíváte, objevíte nové záznamy tisíciletého procesu vytváření těchto krásných struktur.

Jeskyně v České republice jsou světem plným krásy, tajemství a vědeckých záhad. Jejich podzemní chodby a dómy nás učí o historii Země, ale také nám umožňují, byť jen na chvíli, utéct od shonu moderního života a vrátit se k tomu, co je skutečně podstatné – k úžasu a obdivu, který v nás probouzí příroda ve svém nejčistším a nejprimitivnějším stavu.

Zdroje: travelking.cz, prozeny.cz, svetcestovatele.cz