Dnes se podíváme na některá z nejdivnějších jídel na světě, která by vás mohla překvapit svou nevšední povahou. Než začneme, je důležité si uvědomit, že to, co je pro nás odporné, může být pro jiné lidi chutné a tradiční. Je to jen otázka vkusu a kultury.

Zdroj: Youtube

Nejkontroverznější gastronomické speciality světa

Máte rádi dobrodružství a jste připraveni objevovat zcela neznámé stránky gastronomie? Pokud ano, pak vás jistě zaujme cesta do světa extrémních jídel. Jde o pokrmy, které vyvolávají v různých částech světa skutečně silné emoce. Připravte se na průzkum gastronomické divočiny, kde se skrývají lahůdky, nad kterými se mnohým zvedne žaludek.

Ájurvédské zázraky a tajemství fermentace

Na našem prvním zastavení se ocitáme v Indii, kde se jako součást ájurvédské medicíny již tisíce let používá kravská moč, takzvaná gomutra. Lidé věří, že má mnoho zdravotních přínosů a používají ji k léčbě různých onemocnění. Bez ohledu na kontroverzi, která ji obklopuje, je tato praxe fascinujícím pohledem do starobylých tradic a moudrosti.

Pokud se odvažujete překročit vlastní hranice, vydejte se na jih Koreje, kde si můžete dopřát ttongsul, neuvěřitelně bizarní alkoholický nápoj. Jeho příprava vás překvapí - výkaly lidských dětí se fermentují s rýží a droždím. Ať už věříte v jeho účinky nebo ne, patří ttongsul na seznam nejbizarnějších světových pochoutek.

Od potopených myší k očním bulvám

Náš gastronomický průzkum pokračuje v Číně, kde objevíme víno s utopenými myšmi. Výsledný nápoj má údajně léčivé účinky, ale vzhled a zápach mohou mnohé lidi odradit.

Cestou po exotických chutích se zastavíme na malajském poloostrově, kde se nachází další „zajímavá“ pochoutka - šťáva z očních bulv. V některých kulturách se věří, že konzumace oční šťávy poskytuje moc a sílu.

Peruánské afrodiziakum, islandské aroma a čínská gastronomická výzva

Přesuneme se nyní do Peru, kde si můžete pochutnat na jedné z neobvyklých kulinářských specialit. Příprava peruánského nápoje Jugo de Rana rozhodně není pro slabé žaludky. Celý proces začíná zabitím žáby a důkladným vyčištěním. Poté je žába rozmixována s dalšími ingrediencemi a zelená pěna, která vznikne, se přecedí. Přestože se to může zdát divoké, tento nápoj je v Peru oblíbený jako zdravý energetický drink s údajnými afrodiziakálními účinky.

Na druhé straně světa, na Islandu, si můžete vychutnat tradiční hákarl, což je zkvašené maso grónského žraloka. Měsíce se maso nechává hnít pod zemí, a poté dalších pět měsíců suší. Výsledkem jsou kousky masa, podávané na párátkách, které mají pronikavý pach a chuť. I když samotná chuť hákarlu není nejhorší, jeho vůně a aroma jsou pro mnohé naprosto neúnosné. Renomovaný šéfkuchař dokonce označil tuto islandskou specialitu za "nejodpornější jídlo", které kdy jedl.

Další zajímavostí na gastronomické mapě je Čína, konkrétně město Dongyang, kde jsou oblíbená "zlatá vejce", známá také jako panenská. Ta se vaří v moči mladých chlapců. Po uvaření v moči se nechávají hodiny louhovat, aby moč pronikla dovnitř a vajíčka nabrala specifickou chuť a vůni. I když může být tato tradice pro některé nepochopitelná, pro místní obyvatele je to součást jejich kulinářského dědictví a je zapsána na seznamu místního nehmotného kulturního dědictví.

Různorodý pohled na jídlo

Svět gastronomie je plný překvapení a rozmanitosti. Skrze exotická jídla a kulturní tradice můžeme nahlédnout do různých zemí a jejich gastronomického dědictví. Ačkoli některá jídla mohou vyvolávat zděšení a nechuť, je důležité si uvědomit, že vkus a tradice jsou subjektivní. To, co je pro nás extrémní, může být pro jiné lidi důležitou součástí jejich kultury. Při objevování nových kulinářských dobrodružství bychom měli být otevření novým zážitkům a respektovat různorodost lidského vkusu.

Zdroje: disgustingfoodmuseum.com, www.theculturemap.com, globalist.yale.edu