Jaké je to nejbezpečnější místo v letadle, které by vás mohlo ochránit v případě nouzové situace? Tato otázka možná ovlivňuje některé cestující, přestože bezpečnostní aspekty při rezervaci letu obvykle nejsou v centru naší pozornosti. Jak dobře víme, letadla jsou obecně považována za jeden z nejbezpečnějších způsobů dopravy - a statistiky to potvrzují. Ale jaké faktory mohou ovlivnit bezpečnost jednotlivých sedadel v letadle?

Zdroj: Youtube

Tajemství bezpečnosti

Kritéria pro výběr sedadla v letadle obvykle zahrnují pohodlí, prostor pro nohy a snadnou dostupnost k toaletám. Někteří cestující dávají přednost sedadlům v přední části letadla, aby mohli rychleji vystoupit. Nicméně, existují faktory, které by mohly ovlivnit bezpečnost vašeho sedadla.

Jaké sedadlo vám poskytuje největší šanci na přežití

Existuje databáze leteckých nehod za posledních 35 let. Z ní vyplývá, že sedadla v zadní části letadla, konkrétně uprostřed, vykazují nejnižší míru úmrtí. Pro srovnání, míra úmrtí na sedadlech v uličce byla okolo 44 %, zatímco na prostředních zadních sedadlech to bylo jen 28 %. Tato data naznačují, že sedět uprostřed zadní části letadla by mohlo zvýšit vaše šance na přežití v případě havárie.

Proč jsou prostřední zadní sedadla považována za relativně bezpečnější? Jedním z důvodů může být jejich blízkost k únikovým východům. V případě nouze je možné se rychleji evakuovat, pokud sedíte blízko východu, který není zasažen požárem. Ale nezapomínejte, že palivo se často ukládá v křídlech letadla, takže únikové řady uprostřed křídel nemusí být vždy tou nejbezpečnější možností.

Co ovlivňuje vaše bezpečí ve vzduchu

Samozřejmě, že i další faktory mohou ovlivnit bezpečnost sedadel v letadle. Typ nouzové situace může hrát důležitou roli - například při havárii do vody může být bezpečnější sedět blíže k přední části letadla, zatímco při nárazu do hory může být bezpečnější sedět blíže ke středu.

Bezpečné cestování letadlem

Naštěstí piloti procházejí intenzivním výcvikem, aby minimalizovali rizika a hledali nejbezpečnější místo pro přistání. Je také důležité si uvědomit, že moderní letadla jsou navržena tak, aby byla bezpečná - jsou vybavena odolnými konstrukčními materiály a technologiemi, které minimalizují rizika během letu.

Celkově vzato, cestování letadlem je stále považováno za velmi bezpečný způsob dopravy. I když existují určité faktory, které mohou ovlivnit bezpečnost sedadel, je důležité si uvědomit, že havárie jsou vzácné a letecká doprava je pečlivě monitorována a regulována, aby byla co nejbezpečnější pro cestující. Takže při rezervaci letu se zaměřte na své pohodlí a těšte se na bezpečnou cestu do vašeho cílového místa.

Zdroje: indiatimes.com, edition.cnn.com, thesun.co.uk