Město uprostřed Kaspického moře

Vlny Kaspického moře, kde se střední Asie setkává s východní Evropou, skrývají mnoho překvapení. Mezi nimi je jedno tak bizarní a jedinečné, že můžete nabýt dojmu, že jde o scénu ze science fiction: město Neft Daslari. Sami Rusové město nazývají Atlantidou nejen kvůli pozoruhodné tomu, jak fantaskně vypadá, ale také proto, že je přístup do ní je přísně střežen. Běžný člověk se do legendárního místa vůbec nemá šanci dostat.

Zdroj: Youtube

Neft Daslari, což v překladu z ázerbájdžánštiny znamená "ropné skály", je komplex zcela zasvěcený těžbě ropy. Město na moři leží působivých 100 kilometrů od břehu a rozprostírá se na ploše 30 kilometrů čtverečních. Na této ploše je rozmístěno více než 2000 ropných plošin a obytných bloků. Vše je pak propojené do jediného komplexu pomocí více než 300 kilometrů dlouhé sítě mostů a hrází.

Zapomenutý svět

Historie Neft Daslari je přímo propojena s bohatou ropnou minulostí Ázerbájdžánu. Již od starověku jde o oblast spojenou s těžbou a obchodem s ropou. Toto postavení jen upevnili sovětští inženýři, kteří po druhé světové válce objevili velmi kvalitní ropná ložiska v Kaspickém moři. A tak se zrodil nápad vytvořit město na moři, které by dokázalo efektivně a nepřetržitě těžit tento cenný zdroj peněz.

Rozkvět a úpadek: Osud fascinujícího města

Podívejme se na Neft Daslari blíže. Město není tvořeno jen nesčetným množstvím ropných vrtů a plošin. Je zde i infrastruktura potřebná pro život více než 5000 lidí, kteří zde v době největšího rozkvětu pracovali a žili. Najdeme zde obytné budovy, nemocnici, školu i kulturní zařízení. Pobavit se mohli přijít do kina nebo do lázní. Samozřejmě nechyběl park, kde si mohli odpočinout od tvrdé práce.

Město duchů: Opuštěné plošiny a chátrající mosty

Nicméně, když se podíváme na Neft Daslari dnes, uvidíme jiný obraz. Ropný průmysl se přesunul jinam, daleko od Kaspického moře, což znamenalo pokles počtu pracovníků a obyvatel města. Plošiny jsou nyní opuštěné a chátrají a z 300kilometrové silniční sítě zbylo pouze 45 kilometrů. Navzdory těmto problémům vláda stále toto místo přísně střeží, takže přístup do města je pro cizince nemožný.

Neft Daslari, kdysi pulzující město na moři, je dnes tichým svědkem změn, které přinesl čas a pokrok v těžebním průmyslu. Přestože může působit jen jako duch z minulosti, jeho příběh je stále živý. Stojí uprostřed moře jako připomínka naší nekonečné touhy po přírodních zdrojích.

Zdroje: sensesatlas.com, amusingplanet-com, bloomberg.com