Řemeslné zpracování v Japonsku je proslulé po celém světě. Od složité keramiky až po detailní mechaniku hodinek – japonští řemeslníci vždy vykazovali bezkonkurenční dokonalost. Přesto zůstává výroba katan jedním z nejuctívanějších umění. Význam katany v japonské kultuře, která má hlubokou historii, je nepopiratelný. Nebeský meč se však těší obzvlášť velké úctě.

Zdroj: Youtube

Nebeská přísada

Čím se tato zvláštní čepel odlišuje? Jejím základním materiálem je prastarý železný meteorit Gibeon, který před dávnými věky dopadl na Zemi na území dnešní Namibie. Tyto meteority jsou pozůstatky z rané sluneční soustavy, zbytky úlomků asteroidů nebo snad pozůstatky explodované hvězdy. Stáří? Ohromující čtyři miliardy let, plus minus.

Mistr při práci

Neocenitelný artefakt nebyl svěřen nikomu jinému než samotnému mistrovi, Yoshindo Yoshiwarovi, který mezi šermíři budí nebývalý respekt. Když dostal za úkol vytvořit čepel z úlomku meteoritu, nespoléhal se na moderní metalurgické metody. Místo toho zvolil tradiční cestu kování.

Výroba čepele z meteoritického železa není nijak jednoduchá. Vyžaduje přesnost, trpělivost a zručnost. Při kování se kov opakovaně zahřívá na vysokou teplotu, aby byl poddajný, a pak se pečlivě ohýbá a tluče. Je to proces, který není pro slabé povahy, zejména vzhledem k vzácnosti a hodnotě materiálu. Přesto Yoshiwara mistrovskými tahy proměnil prastarý kus vesmírné horniny v mistrovské dílo.

Vystavená ikona

Pro ty, které zaujala představa, že by mohli vidět čepel vyrobenou z "hvězd", mohou navštívit technologický institut Chiba v Japonsku. Tam se v celé své kráse Nebeský meč nachází, jako důkaz toho, čeho lze dosáhnout, když se lidský um setká s dávnými dary vesmíru.

Odkaz meteoritových mečů

Koncept využití meteoritického železa při výrobě mečů není nový. Historie vypráví příběhy o takových čepelích ze starého Egypta, a to již před zhruba 3 000 lety. Co se však napříč epochami shoduje, je vzácnost. Vzhledem k tomu, že jich existuje jen několik, je vlastnictví meteoritového meče pro většinu lidí vzdáleným snem.

Nebeský meč je víc než jen pouhá zbraň nebo nástroj. Je to most mezi Zemí a vesmírem, mezi starobylým řemeslem a moderním světem.

Zdroje: earthlymission.com, unilad.com, swordencyclopedia.com