Vzájemné ovlivnění

Zdroj: Youtube

Moderní lidé a neandrtálci žili vedle sebe po tisíciletí. Dnes víme, že jsme se vzájemně ovlivnili nejen kulturně, ale také geneticky. Každý z nás má v sobě určité procento neandrtálské DNA. Toto množství může být od méně než procenta až po 2 procenta.

Společné znaky

Podle studie některé z těchto neandrtálských genů dokonce přispěly k adaptaci moderního člověka na nové prostředí. Bylo identifikováno osm společných znaků, které sdílíme s našimi dávnými předky – barva vlasů, očí a pleti, imunitní systém, spánek, deprese, srážlivost krve, a dokonce i náš vztah k jídlu.

Studie provedená Michaelem Dannemannem a Janet Kelso zkoumala genetické a fyziologické charakteristiky více než 112 000 jedinců, kteří byli součástí britské biobanky. Výsledky naznačují, že některé neandrtálské geny mohou hrát roli v různých aspektech našeho života, jako je spánkový rytmus, náladovost, nebo dokonce naše sklony k návykovým látkám.

Genetické stopy

Zvláštní pozornost byla věnována barvě kůže, vlasů a očí. Zdá se, že neandrtálské geny hrají roli v rozmanitosti těchto rysů mezi moderními lidmi. To, jak se snadno opalujeme, může být také spojeno s těmito genetickými stopami. Odborníci si všimli, že geny související s barvou kůže a vlasů jsou výrazně zastoupeny mezi nejvýznamnějšími genetickými asociacemi. Tato souvislost by mohla odkazovat na dlouhodobou adaptaci na sluneční světlo. Naši předci žili ve slunečních podmínkách Eurasie tisíce let před příchodem moderních lidí. Toto prostředí skvěle zvládali a jejich oči byly přizpůsobeny silnému slunci. Tyto geny pak křížením předávali dál.

Vliv UVB záření

Jistě si kladete otázku, co mělo naše setkání s neandrtálci společného se slunečním zářením? Neandrtálci obývali oblasti s nižším UVB zářením po dlouhou dobu, a to pravděpodobně ovlivnilo jejich fenotypické charakteristiky, jako je barva kůže a náchylnost k slunečnímu záření. Tyto adaptace se následně promítly do našeho genomu a vytvořily rozdíly v barvě pleti a vlasů, ale také v našich biologických rytmech a náladě.

Příběh setkání moderního člověka s neandrtálci je zahalen tajemstvím, kterému teprve začínáme rozumět. Genetické stopy těchto dávných tvorů se táhnou až do naší současnosti, odkrývají příběh adaptace a vývoje našeho druhu. Znaky, které sdílíme s neandrtálci, nás spojují se zapomenutými epochami a poskytují nám náhled do minulosti, která je sice dávno pryč, ale stále nás formuje dodnes.

Zdroje: owlcation.com, discovermagazine.com, technologynetworks.com