Manipulace se zařízením za jízdy

Většina motoristů chápe nebezpečí psaní textových zpráv nebo telefonování za jízdy, ale mnozí přehlížejí riziko manipulace s navigačním zařízením, zejména pokud se jedná o mobilní telefon s navigačními funkcemi. V České republice jsou předpisy jasné – nejde jen o telefonování. Držení jakéhokoli telefonu nebo záznamového zařízení za jízdy nebo manipulace s ním je přestupkem. To znamená, že i když jednotlivec pouze zadává adresu nebo upravuje nastavení, je to považováno za porušení předpisů.

Zdroj: Youtube

Rizika rozptýlení pozornosti

Krátká manipulace s navigací se sice může zdát nevýznamná, ale dokáže odvádět pozornost stejně jako psaní textových zpráv. Rozptýlení pozornosti, byť jen na několik sekund, může vést k vážným dopravním nehodám. Na podporu bezpečnosti ukládá Česká republika pokutu až 2 500 Kč těm, kteří budou přistiženi při držení zařízení za jízdy.

Umístění navigace

Přestože je intuitivní umístit navigační zařízení přímo do zorného pole pro snadnou orientaci, může to v České republice vést k pokutě. Jakákoli překážka v zorném poli řidiče totiž může potenciálně zakrýt důležité detaily nebo nebezpečí na silnici.

Pro upřesnění, umístění navigace na čelní sklo není zcela zakázáno. Musí však být umístěna v místech, která nejsou čistitelná stěrači, a musí být zajištěno, že se nenachází přímo v primárním zorném poli řidiče. To znamená, že běžně volená místa – přímo za volantem nebo přímo nad palubní deskou – nemusí být z právního hlediska přijatelná. Doporučuje se zvolit držáky na palubní desku nebo jiná montážní řešení, která udrží zařízení v dosahu, ale mimo přímý zorný úhel.

Zákony a jejich interpretace

Ačkoli není hlášeno mnoho případů, kdy by řidiči byli pokutováni za nevhodné umístění navigace, zákon je jednoznačný. Je to podobné jako zavěšování jakýchkoli jiných předmětů, například voňavých ozdob, na zpětné zrcátko, které je rovněž považováno za potenciální překážku ve výhledu.

Předpisy v České republice týkající se používání satelitních navigací zdůrazňují zásadní princip – bezpečnost je na prvním místě. Přestože jsou navigace pro mnoho řidičů nepostradatelným nástrojem, je nanejvýš důležité používat je zodpovědně. Dodržování předpisů nejenže zabrání případným pokutám, ale také zajistí bezpečnější jízdu všem účastníkům silničního provozu. Vždy je lepší zastavit, nastavit zařízení před rozjezdem a udržovat výhled na silnici volný a neomezený.

Zdroje: autozine.cz, vedazive.cz, cestyavylety.cz