Normálně na ISS stráví průměrný člen posádky na palubě stanice šest měsíců. Nyní však NASA plánuje tzv. polostálou bázi, neboli mnohem delší pobyt, a posléze i vybudování celého města na Marsu, což je cíl společnosti SpaceX. A že se z počátku asi nebude jednat o hladké cestování bez problémů, je docela dobře možné. Eventuální zranění vesmírní cestující by pak potřebovali při léčení v mikrogravitaci speciální pomoc, protože zpět na Zemi k léčbě posláni nebudou.

Mikrogravitace má na lidské tělo zvláštní účinky a naše tělo se léčí a regeneruje zcela jinak. Na Zemi vše ovlivňuje gravitace, která však ve vesmíru nefunguje, což narušuje i všechny ostatní procesy, včetně léčby.

V balíčku jsou i kousky lidské kůže!

Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) tak každým dnem rozbalí své balíčky s netradičním obsahem. Experiment měl totiž odstartovat již 10. června, a jeho dějištěm měla být paluba rakety Falcon 9 společnosti SpaceX a kapsle Dragon. I když je momentálně start odložen až do odvolání, na plánu se nic nemění.

Makabrózní poštovní balíček pak bude jakousi "kápézetkou" pro kosmonauty, kteří pravděpodobně stráví roky života mimo Zemi, což hrozí větší pravděpodobností zranění a nehod.

Jak uvádí biomedicínská výzkumnice Monica Monici z univerzity v italské Florencii, plánovaný experiment Suture in Space má ověřit, jak se hojí lidská zranění v mikrogravitaci, tedy v prostoru mimo Zemi. Hlavním cílem experimentu je ověřit, jak se cévy a sešitá kůže utěsňují a hojí v jiném gravitačním prostředí. Jak uvedla Monici, v podmínkách mikrogravitace se rány uzavírají se zpožděním. Lidé na misích se proto mohou snadno zranit a zejména během dlouhodobých vesmírných průzkumných misí se riziko zranění zvyšuje. Vzhledem k tomu, že případné pacienty nebude jistě možné dopravit do nemocnice na Zemi, je potřeba najít cestu, jak je léčit v jejich novém prostředí.

Lidé tak budou ošetřováni ve vesmíru, a to zejména tehdy, když utrpí řeznou ránu nebo zranění, které jim způsobí silné krvácení.

A jak to bude se skafandry?

Druhou aktuální kauzou, které se nyní řeší, je pak i vybavení kosmonautů. Astronautům na ISS totiž hrozí ve stávajících skafandrech utonutí, a proto NASA hledá dodavatele, který by jim vyrobil lepší skafandry. Je to poněkud úsměvné, jelikož NASA uzavřela smlouvy v hodnotě až 80 miliard korun se společnostmi Axiom Space a Collins Aerospace, které by jí měly do roku 2034 poskytnout nové skafandry právě pro použití na ISS a na Měsíci.

Přestože to není první investice a jen do roku 2009 NASA investovala neuvěřitelné 4,5 miliardy korun do výzkumu skafandrů, stále se u nich vyskytují problémy. Stávající obleky tak stále pocházejí z 80. let 20. století a různé části se desetiletími používání velmi opotřebovaly. V tuto chvíli tak na ISS disponují pouze čtyřmi obleky, jež jsou navíc stále více náchylné k poruchám! Současná posádka tak raději nesmí vyjít ze stanice ven na měsíční půdu, pouze v nouzových a výjimečných případech, jelikož by astronauti mohli utonout.

Vývoj nových skafandrů je proto momentální prioritou, a to i s ohledem na nové plánované mise.

Stávající skafandry vyrobené pro ISS jsou pro chůzi po Měsíci k ničemu. Zní to až jako vtip, ale momentálně nemají ani pružné klouby potřebné k pohybu nohou. Momentálně se tedy čeká, jak návrhy soukromých společností na nové skafandry dopadnou. První ukázka obleků by měla být na ISS a při přistání Artemis III na Měsíci.

Obecně samotný fakt, že NASA hledá „venkovního“ dodavatele, je úsměvný, protože logické by bylo, kdyby si skafandry vyráběla sama. Jak se však NASA nechala slyšet, outsourcing odpovědnosti za vývoj skafandrů se stal logickým krokem poté, co interní vývojový program NASA několikrát selhal a nepřinesl finální produkt.

Zdroje:

newseverything.in, www.inverse.com, newatlas.com