Mýtické kořeny ohnivých koulí

Opakující se podívaná úzce souvisí se svátkem "Phayanak", oslavou, která v době vrcholu buddhistického půstu připomíná návrat Buddhy. Podle místních příběhů se v daný okamžik probouzí Nága, mocná hadovitá bytost, aby ohlásila návrat Buddhy. Mnozí věří, že fascinující světelné koule jsou výdechy tohoto mystického hada. Nága je opředen bohatou škálou mýtů a v pověstech jihovýchodní Asie se často objevuje. Mocní hadi, často zobrazovaní jako ochránci a někdy jako božstva, si upevnili své místo v kulturních vyprávěních tamního regionu.

Zdroj: Youtube

Pro místní komunity má svátek Phayanak, který se slaví 15. den 11. lunárního měsíce, nesmírný význam. Starší lidé často vyprávějí mladším generacím příběhy o blízkých setkáních s mystickým hadem v hlubinách řeky.

Vědecké snahy o rozluštění záhady

Zatímco legendy přinášejí romantiku, moderní svět často hledá empirická vysvětlení. Vědci se proto pustili do rozluštění záhady ohnivých koulí. Jedna z populárních teorií se točí kolem konceptu bahenního plynu. Rozklad organického materiálu v korytě řeky by mohl uvolňovat metan. Metan se při setkání s kyslíkem může vznítit, což vede k pozorovaným ohnivým koulím. Aby k tomu ale došlo, je zapotřebí jedinečný soubor environmentálních podmínek, včetně specifického uspořádání Slunce, Měsíce a Země.

Vysvětlení má však i své kritiky. Někteří upozorňují, že koryto řeky Mekong nemusí umožňovat potřebné podmínky pro vznik a vznícení metanu. Podobná teorie navrhuje uvolnění a vznícení fosfinového plynu, vedlejšího produktu bakteriálního rozkladu fosfátových usazenin v řece. Tato teorie je sice pravděpodobná, ale zatím nebyla jednoznačně prokázána.

Kontroverze a rozmach cestovního ruchu

V roce 2002 vzbudil kontroverzi dokumentární film s názvem "Code Cracking", který naznačoval, že ohnivé koule Nága jsou dílem člověka. Dokumentární tým se vydal na laoskou stranu Mekongu a tvrdil, že ohnivé koule jsou ve skutečnosti stopovací střely vystřelené laoskými vojáky. Dále tvrdili, že radostný hluk účastníků festivalu maskoval zvuk střelby. Dokumentární film zpochybnil pravost jevu a mnohé vedl k přesvědčení, že se jednalo o pouhý ohňostroj.

Navzdory skepsi se však turistický ruch v následujícím roce prudce zvýšil. Zdálo se, že kouzlo ohňových koulí nezaniklo, počet turistů, kteří byli svědky události, se dramaticky zvýšil a přinesl regionu značné příjmy.

Fenomén ohnivé koule Nága zůstává zahalen tajemstvím. Zatímco z nedávné doby existují písemné záznamy, z dávných dob se nedochovaly žádné zprávy. Nedostatek historické dokumentace záhadu jen prohlubuje. Ať už někdo věří v mystické Nága nebo vědecké vysvětlení, krásu a zázrak zářících koulí v Mekongu nelze popřít. Svědčí o kouzlu nevysvětlitelného a překlenují propast mezi mýtem a skutečností.

Zdroje: wionews.com, medium.com, timesofindia.indiatimes.com