Historický kontext jezera Toplitz

V době druhé světové války nacisté využívali jezero Toplitz jako testovací základnu pro vývoj a výzkum nových zbraní. Jeho odlehlá poloha a hluboké vody poskytovaly ideální prostředí pro tajné vojenské operace. To zahrnovalo vše od výbuchů až po pokusy s torpédy. V blízkosti jezera měl dokonce svou horskou vilu Hermann Goering, který zde často hostil Adolfa Hitlera.

Tajemství operace Bernhardt

Zdroj: Youtube

Jezero Toplitz se také stalo dějištěm jednoho z největších padělatelských podvodů v historii, šlo o takzvanou operaci Bernhardt. Cílem bylo vyrobit a rozesílat falešné britské bankovky, aby byla narušena britská ekonomika. V roce 1959 byly z vod jezera vyzvednuty právě tyto falešné bankovky a nástroje k jejich výrobě, což potvrdilo, že jezero sloužilo jako úložiště padělatelů.

Nacistické zlato pod hladinou jezera

Podle jedné z nejvíce fascinujících teorií se jezero Toplitz stalo také místem, kde byl ukrytý nacistický poklad. Anonymní svědek tvrdil, že viděl plány ukrytí kradeného nacistického zlata ve čtyřech alpských jezerech, z nichž jedním byl Toplitz. Tato teorie je podporována unikátními podmínkami jezera – v hloubce 20 metrů už není kyslík, což by umožnilo ideální konzervaci jakýchkoli věcí na dně.

Smrtící výzva

Přestože je tato teorie lákavá, hledání pokladu na dně jezera Toplitz se ukázalo jako mimořádně nebezpečné. Téměř neproniknutelná síť napadaných kmenů stromů na dně jezera už připravila o život minimálně pět potápěčů, kteří se pokoušeli odhalit pravdu o legendárním zlatě.

Poslední oficiální výzkum jezera se uskutečnil v roce 2008, ale žádný konkrétní důkaz o existenci zlata nebyl nalezen. Přesto tato skutečnost nezastavila několik neoficiálních výprav do zrádných hlubin jezera.

Je možné, že jezero Toplitz skrývá nacistické zlato? Nebo je to pouze legenda, která se stala součástí folklóru této oblasti? Bez ohledu na odpověď zůstává jezero Toplitz jedním z nejzajímavějších míst v Rakousku. Jde o místo, kde se historie, mýtus a záhadná přitažlivost zkoumání spojují do jednoho fascinujícího příběhu.

Zdroje: muzivcesku.cz, mirror.co.uk, terramater.at