Svatý Mořic (Sankt Moritz), ikona švýcarské turistiky, už dávno není jen luxusním útočištěm aristokratů a boháčů. Okolí města, položeného v impozantní nadmořské výšce 1820 metrů, má mimořádné kvality co do krajinné krásy a navíc je pro sportovce dobře zpřístupněné. Vezmete-li si na výlet do Horního Engadinu, jak se toto území nazývá, také horské kolo, dozajista nebudete litovat.

Houpy hou po singltreku ráno...

Nejhustší pavučina přehledně značených moutainbikových tras v okolí Svatého Mořice se rozprostírá na svazích štítu Piz Nair (3056 m n. m.) západně od města. Od roku 2013 je pro cyklisty lanovkou přístupný i samotný vrchol, odkud vede dolů několik tras, ale pro začátek možná vezmete zavděk něčím jednodušším.

Stačí vyjet i s kolem pozemní lanovkou na stanici Corviglia (2486 m) a pustit se na tzv. Flow Trail. Ten se vlní jako úzká cestička v neustále mírném sklonu po travnatých pláních dolů v délce necelých čtyř kilometrů a má charakter singltreku: žádné příliš strmé pasáže, zato neustálé – a někdy pěkně prudké – změny směru. Vidlicím nenecháte odpočinout, trasa je vedena v na sebe navazujících táhlých „boulích“.

Při zastávkách oči pohladí majestátní silueta štítu Corvatsch (3451 m n. m.) naproti přes údolí. Flow Trail bude bavit vás i vaše děti a projedete jej přibližně za půl hodiny. Cíl je u zastávky horské dráhy Chantarella (2006 m n. m.). odkud snadno sjedete dolů do Svatého Mořice po silničce.

... a odpoledne něco většího

Pojmete-li nenáročný Flow Trail jen jako rozcvičku na pořádný horský výlet, doporučujeme se poté přesunout do pár kilometrů vzdálené Silvaplany (1815 m n. m.) a vyrazit na okruh zvaný Septimer-Tour, při němž překonáte tři horské průsmyky, ujedete 50 kilometrů a nastoupáte téměř 1500 výškových metrů.

První třetina trasy vede sice po asfaltu, ale procházka růžovým sadem to není – úvodní stoupání na známý Julier Pass (2284 m n. m.) je hlavně zpočátku pěkně strmé. Po nádherném, panoramatickém sjezdu do Bivia vás bude čekat nejnáročnější, také však nejkrásnější úsek okruhu, totiž překonání průsmyku Septimerpass, který je s nadmořskou výškou 2310 m nejvyšším bodem trasy. Tady pojedete po horských stezkách, stejně jako v následujícím, technicky náročném a prudkém sjezdu do vesnice Casaccia.

Třetí kopec, z Casaccie po silnici na sedlo Malojapass (1815 m n. m.) je možná papírově nejsnazší, ale to olovo v nohách... A pak se před vámi konečně opět otevře široké údolí Horního Engadinu a zbytek trasy do Silvaplany už ubíhá bez větších problémů. Značení tady vede po šotolině po jižním břehu velkých jezer Silsersee a Silvaplanersee, ale pokud byste měli pocit, že toho už bylo opravdu dost, můžete okruh dorazit snáze i po silnici.