Chorvatsko, země tisíce ostrovů, jiskřivého Jaderského moře a skvostů UNESCO, zůstává jedním z nejoblíbenějších cílů pro české dovolenkáře. Pokud plánujete letos vyrazit na chorvatské pobřeží automobilem, určitě vás bude zajímat, jak je to v roce 2023 s dálničními poplatky. Pojďme tedy společně prozkoumat, co nás na chorvatských dálnicích čeká.

Jak fungují chorvatské dálnice

Na rozdíl od mnoha evropských zemí nepoužívá Chorvatsko systém dálničních známek. Jak to tedy funguje? Průjezd chorvatskými dálnicemi je zpoplatněn prostřednictvím mýtných bran. Tento systém je sice méně pohodlný, ale na druhou stranu je cena za průjezd přímo úměrná vzdálenosti, kterou na dálnici ujedete, což je často výhodnější, pokud neplánujete využívat dálnice příliš často.

Výpočet dálničního poplatku

Poplatek, který budete platit, závisí na délce vaší cesty a typu vozidla. Pro většinu z nás, kdo cestujeme osobním automobilem, se cena pohybuje kolem 6 eur za 100 kilometrů. V turistické sezóně, kdy jsou chorvatské dálnice nejvíce využívány, je třeba počítat s příplatkem, který může zvýšit cenu mýtného až o 10 %.

Hotově, kartou nebo ETC jednotkou?

Jak poplatek zaplatíte? Na konci vaší cesty dálnicí dojedete k mýtné bráně, kde můžete poplatek uhradit hotově v eurech, nebo platební kartou. Chorvatsko také nabízí možnost využití palubní jednotky ETC, která vám umožní platit mýtné elektronicky a bez zastavení.

Jak využít ETC na maximum

Pokud plánujete v Chorvatsku trávit delší dobu a často využívat dálnice, může se vám vyplatit pořízení ETC jednotky. Ta nabízí slevy na mýtné mimo sezónu a umožňuje vám sledovat využití a stav vašeho účtu prostřednictvím mobilní aplikace.

Takže pokud jste na silnicích často, určitě stojí za to se o tuto možnost více zajímat. Pořízení ETC jednotky pocítí také majitelé větších aut. Finanční úspora může být citelná.

Ať už plánujete letní výlet do Chorvatska jako jednorázovou záležitost, nebo jste pravidelným návštěvníkem této krásné země, je dobré vědět o systému dálničních poplatků co nejvíce. Mýtné v Chorvatsku je přímo úměrné ujeté vzdálenosti a typu vašeho vozidla, což může pro mnohé cestovatele představovat výhodu. A pro ty, kdo se na chorvatských dálnicích pohybují častěji, je tu ETC systém s výhodami a slevami. Pokud se naopak chcete poplatkům vyhnout, není problém. K Jadranu se dá dostat i po neplacených úsecích.

Zdroje: www.portalridice.cz, www.nev-dama.cz, www.denik.cz