Kladno: Modernismus ve věžácích

Muzeum věžáků v Kladně představuje unikátní cestu zpět do doby bydlení v 50. letech 20. století. Nachází se v srdci sídliště Josefa Havlíčka, domova šesti významných budov známých jako kladenské věžáky. Projektem se proslavili architekti Josef Havlíček, Karel Filsak a Karel Bubeníček, kteří se svým designem výrazně vymezili proti tehdejšímu socialistickému realismu, inspirovali se modernistickými stavbami francouzského architekta Augusta Perreta.

Architektura znamenající změnu

Každý z těchto věžáků má šestnáct podlaží, která zahrnují dva suterény, přízemí a třináct obytných pater. Jejich architektonický výraz zaujal natolik, že jsou dnes zapsány jako kulturní památka. Výstavba ikonických věžáků započala v březnu 1953 a do konce roku 1957 byla již dokončena. První tři věžáky se staly domovem pro horníky z místních dolů, zatímco další tři se staly obydlím hutníků.

Moderní bydlení 50. let

Bydlení v kladenských věžácích bylo ve své době špičkou moderního bydlení. V přízemí každého věžáku se nacházely společenské prostory a vstupní hala, která sloužila jako nepřetržitě fungující domovní služba. Tato služba plnila funkci recepce, pracovníci zde ověřovali přicházející návštěvníky a byli k dispozici nájemníkům. Obyvatelé budov měli k dispozici byty nadstandardně vybavené vestavěnými skříněmi. Architekti navrhli byty tak, aby reprezentativní části byly odděleny od soukromých, což se promítlo do promyšleného rozložení prostor - předsíň a obývací pokoj byly odděleny od koupelny a ložnice kuchyní a šatnou.

Pohodlí a praktičnost na prvním místě

V kladenských věžácích bylo prioritou pohodlí obyvatel. Byty byly vybaveny stropním vytápěním - moderním a efektivním řešením té doby. Odpadový systém byl pečlivě zorganizován tak, že na každém patře stály popelnice, které se vyprazdňovaly nákladním výtahem do spalovny v suterénu. K dispozici byly prádelny, sušárny a terasy na sušení prádla. Na střechách věžáků byly vybudovány sluneční terasy pro rekreaci, vybavené dokonce sprchami.

Bezpečí obyvatel v nebezpečných časech

Zdroj: Youtube

Další zajímavostí byla existence rozsáhlých krytů civilní obrany v podzemí každého věžáku. Kryty byly vybaveny filtroventilací a byly navrženy tak, aby poskytly obyvatelům bezpečí v případě mimořádných událostí. Kryty byly propojeny pozemními chodbami, které umožňovaly evakuaci v případě potřeby.

Živá historie v Muzeu věžáků

Dnes tyto historické věžáky ožívají jako Muzeum věžáků, které návštěvníkům přibližuje atmosféru a prostředí bydlení v 50. letech. Prohlídka nabízí jedinečný pohled do minulosti a umožňuje návštěvníkům poznat, jak vypadalo bydlení za minulého režimu. Tato expozice je zároveň první svého druhu v celé republice, což svědčí o výjimečnosti a významu kladenských věžáků v české architektuře.

Pokud vás fascinuje historie bydlení na sídlišti za minulého režimu, určitě stojí za to navštívit Muzeum věžáků v Kladně. Ponoříte se do doby, kdy tyto výškové budovy představovaly moderní bydlení a získáte jedinečný pohled na architekturu a život v tehdejší době.

Zdroje: kudyznudy.cz, region.rozhlas.cz, muzeumvezaku.cz