Historické kořeny města v plamenech

Inovativní stavba byla zkonstruována s cílem propagovat město Żory a využívá jeho vlastní historii k tomu, aby se stala nejen turistickou atrakcí, ale aby nabídla i vzrušující a edukativní zážitek. Základy muzea spočívají v kořenech samotného města, jehož název je odvozen od slova znamenajícího oheň nebo plameny. Při založení Żor ve 12. století byl les na zdejším území zlikvidován požárem, aby se uvolnilo místo pro novou osadu. Tato historická událost je každý rok oslavována slavností ohně a symbolizována malým plamínkem v městském znaku.

Zdroj: Youtube

Architektonický zázrak

Když se poprvé podíváte na Muzeum Ohně, zaujme vás jeho unikátní architektura. Stavba se skládá ze tří stěn, které vytvářejí iluzi tančících plamenů. Měděné panely pokrývající stěny září ohnivou barvou a ve slunečním světle se třpytí jako živý oheň. Tato architektonická kompozice není náhodná; manželé architekti Barbara a Oskar Grabczewští záměrně tvarovali budovu tak, aby napodobila tančící pohyb plamenů.

Procházka historií ohně

Vstoupíte-li dovnitř, otevře se vám svět ohně ve všech jeho podobách. Krátká filmová projekce vás provede historií a významem ohně v různých kulturách. Spodní patro budovy pak odkrývá pět tematických oblastí, kterými vás provede naučná stezka. Od pravěku až po současnost, Muzeum Ohně vám ukáže, jak tento živel ovlivňoval životy lidí po celá staletí.

Ohnivá zeď

A teď k největšímu taháku – Ohnivá zeď. Tato atrakce je jako živý obraz ohnivé zdi, kterou můžete projít. Ve chvíli, kdy se ponoříte do tohoto ohnivého výjevu, budete mít pocit, jako byste skutečně kráčeli skrz praskající plameny.

Pro ty, kdo mají rádi interaktivní zážitky, má Muzeum Ohně připraveno několik překvapení. Experimentální místnost je plná přístrojů a nástrojů, které vám ukážou ohnivé jevy a efekty na vlastní oči. Zapálit olympijský oheň, rozdělat oheň bez sirek či si zahrát na hasiče a sami uhasit požár – to jsou jen některé z možností, které zde můžete vyzkoušet.

Hračka pro děti, výzva pro dospělé

Pro děti je Muzeum Ohně nekonečným zdrojem zábavy a učení. Všude je povoleno sáhnout, pohnout a experimentovat. A pro starší návštěvníky? Vědomostní test na zadní straně vstupenky vás prověří ve znalostech získaných během vaší prohlídky.

Muzeum Ohně v Żorech nabízí zážitky pro každého. Vstupte do této ohnivé oázy a nechte se unést do světa, kde plameny tančí, historie hoří a kultura ohně zůstává živá.

Zdroje: codinaarchitectural.com, polanddaily24.com, places2visit.pl