Legenda o Muži se železnou maskou se datuje do roku 1669, kdy byl zadržen a uvězněn v nechvalně proslulém vězení Bastily. Více než třicet let zůstával skryt před světem za tajemnou maskou a jeho pravá tvář nebyla nikdy odhalena. Jeho osud se stal známým díky různým převyprávěním včetně filmu "Muž se železnou maskou" z roku 1998 s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. I přes uplynulá staletí však pravá identita vězně zůstala neodhalená, pohřbená pod vrstvami spekulací a dohadů.

Zdroj: Youtube

Historici dlouho diskutovali o totožnosti maskovaného vězně. Oblíbená teorie, kterou zpopularizovali Voltaire a Dumas, předpokládala, že se jedná o tajné dvojče Ludvíka XIV, krále Slunce. Teorii však od té doby vyvrátili historici včetně Paula Sonnina, který tvrdí, že maskovaný muž se jmenoval Eustache Dauger. Historici se sice shodují, že šlo o komorníka, ale otázka, čí komorník to byl a proč byl více než tři desetiletí vystaven tak přísnému vězení, zůstává nezodpovězena.

Odhalení pravdy

Ve své knize Hledání muže v železné masce: Historický detektivní příběh bere Paul Sonnino čtenáře na cestu kronikami dějin a skládá dohromady hádanku, která po staletí mátla učence. Díky pečlivému výzkumu Sonnino rozluští záhadu a odhalí, že Dauger sloužil jako komorník pokladníka kardinála Mazarina, hlavního ministra Francie v počátcích vlády Ludvíka XIV.

Kardinál Mazarin nashromáždil obrovské bohatství a Sonnino se domnívá, že Dauger měl podezření na zpronevěru. "Podařilo se mi zjistit, že Mazarin část svého obrovského jmění odcizil předchozímu anglickému králi a královně," vysvětlil Sonnino. "Dauger to musel vyžvanit ve špatnou chvíli. Při zatýkání mu bylo sděleno, že pokud někomu prozradí svou totožnost, bude okamžitě zabit," dodal Sonnino. Dílky skládačky začínají zapadat na své místo a vykreslují obraz intrik a zrady.

Složitost dějin

Proč zůstala identita Muže v železné masce tak dlouho utajena? Podle Sonnina se historici často pokoušeli dějiny zlehčovat a hledali úhledná a racionální vysvětlení. Jak však Sonnino výstižně uvádí: "Život nedává smysl. Lidé jsou mnohem složitější." Příběh Muže se železnou maskou je svědectvím o složitosti lidských dějin, kde tajemství, moc a intriky často vzdorují našim pokusům o přímočará vysvětlení.

Odhalení Paula Sonnina nám konečně umožnilo nahlédnout za masku, která po staletí skrývala pravdu. Eustache Dauger, komorník s nebezpečným tajemstvím, nyní vystupuje ze stínů dějin. Jeho příběh nám připomíná, že dějiny jsou tvořeny bezpočtem jednotlivých životů, z nichž každý skrývá svá vlastní tajemství a čeká na zvídavého historika, aby je rozluštil.

Zdroje: scienceinfo.net, thevintagenews.com, historyextra.com