Objev, který otřásl základy archeologie

Poklid Mawangdui, předměstské lokality nedaleko Changsha, byl v 60. letech 20. století narušen, když stavební dělníci objevili něco, co se stalo jedním z nejvýznamnějších archeologických nálezů 20. století. Hrobka Lady Dai neboli Xin Zhui ležela ukrytá pod zemí více než dvě tisíciletí.

Zdroj: Youtube

Honosné místo posledního odpočinku

Počátkem 70. let 20. století byly na místě provedeny pečlivé vykopávky, při nichž byly objeveny tři hrobky, které vykreslily živý obraz života a smrti rodiny s velkým vlivem. Hrobka Lady Dai byla pokladem, který ukrýval nejen její pozoruhodně zachovalé tělo, ale také množství artefaktů, které vyprávěly příběhy z dávných dob. Od hedvábných rukopisů po lakované nádoby a od bylinných léků po zbytky dekadentního jídla – každý artefakt přidával kousek do skládačky jejího života.

Tělo vzdorující času

Zachovalý stav mumie Lady Dai není nic jiného než zázrak. Její žíly, v nichž se stále nachází sražená krev, a měkké tkáně, které jsou z velké části neporušené, působí, jako by pouze spala, a ne jako by byla součástí dávné minulosti. Tajemství neuvěřitelné zachovalosti spočívá ve způsobu pohřbu – kokonu z hedvábí a lnu, čtveřici lakovaných rakví a tajemné tekutině, která vyvolala údiv i domněnky.

Život v přepychu a jeho daň na zdraví

Přestože se tělo Lady Dai zachovalo i po smrti, vypovídalo o jejím rozmařilém životě a následných zdravotních komplikacích. Pitevní zprávy vykreslily obraz ženy, která byla zvyklá na život v přepychu, ale podlehla nemocem, které trápí mnohé i dnes – obezitě, cukrovce a infarktu. Hýřivý životní styl šlechtičny, jakkoli se mohl zdát opulentní, se podepsal na jejím zdraví.

Poslední hostina Lady Dai

Zajímavé je, že vědci našli v jícnu a žaludku Lady Dai více než sto semen pižmového melounu, což naznačuje, že poslední jídlo bylo uspěchané, možná dokonce zběsilé. Jaká naléhavost postihla Lady Dai v jejích posledních chvílích, zůstává záhadou.

Lady Dai dnes odpočívá v Muzeu provincie Hunan a její tělo a zachovalé orgány nabízejí jedinečné okno do minulosti. Návštěvníci z celého světa se sem sjíždějí, aby viděli tento zázrak, někteří hledají historické poznatky, jiné přitahuje její údajné tajemství dlouhověkosti. V tichém odpočinku své mumie vypovídá Lady Dai o vznešenosti, složitosti a křehkosti života ve starověké Číně.

Zdroje: amusingplanet.com, egypttoday.com, thearchaeologist.org