Objev, který otřásl základy archeologie

Poklid Mawangdui, předměstské lokality nedaleko Changsha, byl v 60. letech 20. století narušen, když stavební dělníci objevili něco, co se stalo jedním z nejvýznamnějších archeologických nálezů 20. století. Hrobka Lady Dai neboli Xin Zhui ležela ukrytá pod zemí více než dvě tisíciletí.

Honosné místo posledního odpočinku

Počátkem 70. let 20. století byly na místě provedeny pečlivé vykopávky, při nichž byly objeveny tři hrobky, které vykreslily živý obraz života a smrti rodiny s velkým vlivem. Hrobka Lady Dai byla pokladem, který ukrýval nejen její pozoruhodně zachovalé tělo, ale také množství artefaktů, které vyprávěly příběhy z dávných dob. Od hedvábných rukopisů po lakované nádoby a od bylinných léků po zbytky dekadentního jídla – každý artefakt přidával kousek do skládačky jejího života.

Lakovaná rakev, v níž mumie ležela Lakovaná rakev, v níž mumie ležela Zdroj: Wikimedia Commons, 猫猫的日记本, CC BY-SA 4.0

Tělo vzdorující času

Zachovalý stav mumie Lady Dai není nic jiného než zázrak. Její žíly, v nichž se stále nachází sražená krev, a měkké tkáně, které jsou z velké části neporušené, působí, jako by pouze spala, a ne jako by byla součástí dávné minulosti. Tajemství neuvěřitelné zachovalosti spočívá ve způsobu pohřbu – kokonu z hedvábí a lnu, čtveřici lakovaných rakví a tajemné tekutině, která vyvolala údiv i domněnky.

Čtěte také

Mumie v meditační poloze

Čtěte také

Dvousetletý mnich prý stále medituje. Není jasné, zda je mrtvý, nebo v transu

Život v přepychu a jeho daň na zdraví

Přestože se tělo Lady Dai zachovalo i po smrti, vypovídalo o jejím rozmařilém životě a následných zdravotních komplikacích. Pitevní zprávy vykreslily obraz ženy, která byla zvyklá na život v přepychu, ale podlehla nemocem, které trápí mnohé i dnes – obezitě, cukrovce a infarktu. Hýřivý životní styl šlechtičny, jakkoli se mohl zdát opulentní, se podepsal na jejím zdraví.

Poslední hostina Lady Dai

Reprodukce obličeje z vosku Reprodukce obličeje z vosku Zdroj: Wikimedia Commons, Flazaza, CC BY-SA 4.0

Zajímavé je, že vědci našli v jícnu a žaludku Lady Dai více než sto semen pižmového melounu, což naznačuje, že poslední jídlo bylo uspěchané, možná dokonce zběsilé. Jaká naléhavost postihla Lady Dai v jejích posledních chvílích, zůstává záhadou.

Čtěte také

Čtěte také

Krásná holčička nespí, je sto let mrtvá. Záhada neporušeného těla je rozluštěná!

Lady Dai dnes odpočívá v Muzeu provincie Hunan a její tělo a zachovalé orgány nabízejí jedinečné okno do minulosti. Návštěvníci z celého světa se sem sjíždějí, aby viděli tento zázrak, někteří hledají historické poznatky, jiné přitahuje její údajné tajemství dlouhověkosti. V tichém odpočinku své mumie vypovídá Lady Dai o vznešenosti, složitosti a křehkosti života ve starověké Číně.

Zdroje: amusingplanet.comegypttoday.comthearchaeologist.org