Záchrana na obzoru

Muchomůrka zelená, také známá jako muchomůrka hlíznatá, patří mezi nejjedovatější a nejnebezpečnější houbu na světě. Její konzumace způsobuje vážnou otravu a může vést až k úmrtí. K této jedovaté houbě dlouhou dobu neexistoval žádný známý protijed. Nicméně nedávný výzkum přinesl naději. Vědci totiž zjistili, že proti smrtelnému toxinu, který se v muchomůrce nachází, našli účinnou protilátku.

Zdroj: Youtube

Pestrobarevný zabiják

Charakteristickým znakem muchomůrky zelené je její pestrobarevný klobouk, který může být olivový, žlutozelený, hnědozelený nebo nečistě hnědavý. Klobouk je paprsčitě žíhaný a má hladké okraje. Třeň je pevný, bílý, někdy se zelenými šupinami, a v jeho bázi se nachází vakovitá hlíza obalena bílou pochvou. Muchomůrka zelená preferuje teplejší oblasti a často se vyskytuje v listnatých a smíšených lesích, především pod duby, habry a buky.

Jed muchomůrky zelené obsahuje vysoké množství nebezpečných alkaloidů, zejména falotoxinů a amatoxinů. Po požití této houby se první příznaky otravy objevují až po několika hodinách až dnech. Postižení lidé trpí průjmem, zvracením a silnými bolestmi břicha. Jed může způsobit vážné poškození jater a ledvin a v extrémních případech i smrtelné selhání těchto orgánů.

Barva, která léčí

Po dlouhá léta neexistoval žádný známý protijed proti muchomůrčímu jedu. Nicméně vědci nedávno objevili potenciální protijed v hodně nečekaném zdroji. Zjistili, že by na tyto toxiny mohlo dobře fungovat barvivo nazývané indocyaninová zeleň. Indocyaninová zeleň je běžně využívána v medicíně pro zobrazovací metody jater a srdce.

Vědci provedli experimenty na lidských buňkách a myších a zjistili, že indocyaninová zeleň zvyšuje míru přežití buněk vystavených muchomůrčímu jedu. Nicméně, optimální účinnost protijedu byla dosažena při podání do čtyř hodin po expozici jedu. Léčba provedená později nebyla tak účinná.

Důležitost znalosti hub

Tento objev představuje naději v boji proti otravám muchomůrkou zelenou. Avšak je důležité si uvědomit, že praktické využití protijedu může být složité. Je potřeba provést další výzkum a klinické studie, aby se potvrdila účinnost a bezpečnost tohoto potenciálního protijedu.

A tak, až vyrazíte na houby, vzpomeňte si, že muchomůrka zelená může být hezká, ale její krása skrývá smrtelný jed. Vždy je důležité rozpoznat houby, které sbíráme, a v případě sebemenších pochybností raději houbu nebrat. A i když vědci udělali velký pokrok v objevení potenciálního protijedu, nejlepší obranou je stále prevence. Vychutnejte si radost z hledání hub, ale dbejte na to, aby obsah vašeho houbařského košíku byl vždy maximálně bezpečný.

Zdroje: theguardian.com, smithsonianmag.com, houby-rostou.cz