Kdo je MS-13?

Zdroj: Youtube

Začalo to jako obrana před násilím. Přistěhovalci z válkou zmítaného Salvadoru, kteří hledali útočiště v ulicích Los Angeles v 80. letech, byli často cílem místních gangů. Na obranu proti těmto útokům se někteří salvadorští mladíci spojili a vytvořili gang nazývaný "Mara Salvatrucha" – "salvadorští pouliční chytráci". Gang stvořený za účelem ochrany se postupem času transformoval v brutální, hierarchickou organizaci s tisíci členy po celém světě.

Přijetí do MS-13 – brutální rituál

Přijímací rituál MS-13 je jedním z nejhrůznějších aspektů tohoto gangu. Chlapci a dívky ze škol a nápravných zařízení pro mladistvé jsou jejich cílovou skupinou. Přijímání se provádí skrze brutalitu rituál. Budoucí členové jsou biti stávajícími členy po dobu nejméně 13 sekund. Ženy procházejí odlišnými zkouškami, jde například o sexuální rituály s 13 členy gangu nebo bití. Jakmile se někdo stane součástí MS-13, není návratu. Členství v gangu je doživotní závazek, který je možné ukončit pouze smrtí.

Násilí je jejich heslem

MS-13 je notoricky známý pro svou extrémní brutalitu, dokonce i v porovnání s jinými pouličními gangy. Jejich heslo "Mata, roba, viola, controla" ("Zabij, ukradni, znásilni, ovládej") napovídá hodně o jejich krutosti. Symbolem gangu je mačeta, kterou členové často používají při svých zločinech, včetně iniciačních vražd, které jsou součástí rituálu přijímání do gangu. Členové jsou nuceni zabíjet na pokyn a neposlušní podřízení čelí nekompromisnímu trestu včetně smrti, pokud odmítnou splnit rozkaz svého vůdce.

Deportace a návrat do USA

V roce 1996 přijala americká vláda zákon o reformě nelegálního přistěhovalectví a odpovědnosti přistěhovalců, který nařizoval deportaci přistěhovalců bez občanství odsouzených za trestnou činnost. Opatření vedlo k deportaci mnoha členů MS-13 zpět do střední Ameriky. Tam zakládali nové gangy a rekrutovali další členy. Později se mnozí z nich vrátili do Spojených států a přinesli s sebou nekonečný cyklus násilí.

Zločinnost MS-13

Ve střední Americe, kde má MS-13 asi 60 000 členů, provádí gang rozsáhlou kriminální činnost zahrnující vydírání, únosy, obchod s drogami a sexuální obchod. V Salvadoru vydírají až 70 % podniků, a jejich násilné aktivity stojí zemi podle studie tamní centrální rezervní banky miliardy dolarů ročně. Ve Spojených státech se zaměřují na obchod s drogami, obchod s lidmi a prostituci, včetně dětské prostituce.

MS-13 představuje temnou hrozbu pro společnost a bezpečnost na celém světě. Násilí a krutost gangu zůstávají výzvou pro orgány činné v trestním řízení, ale také pro společnost jako celek. Zatímco se pokoušíme bojovat proti této organizaci, musíme se také ptát, jak může takový gang vůbec vzniknout a jak můžeme zabránit tomu, aby mladí lidé končili v jeho řadách. Dokud budou lidé hledat ochranu a společnost v takových skupinách, bude MS-13 představovat trvalou hrozbu pro naše města a společenství.

Zdroje: britannica.com, insightcrime.org, en.wikipedia.org