Nachází se v oblasti vesnice Gerasimovka v Taldykurganské oblasti Kazachstánu. Mrtvé jezero si získalo svou pověst jako nehostinné místo, kde se stále znovu a znovu odehrávají tragédie. Zdá se, že jezero má neobyčejnou sílu vtáhnout lidi pod svou hladinu, ať už jsou to místní obyvatelé, nebo odvážní turisté, kteří se snažili odhalit jeho tajemství.

Ledová voda v srdci stepi

Mrtvé jezero je paradoxem. Nachází se ve stepní oblasti, kde se teploty často vyšplhají do vysokých hodnot. Nicméně teplota vody v jezeře je překvapivě nízká, pohybuje se mezi 10 až 15 stupni Celsia, což je pro tuto oblast neobvyklé. A tím paradox nekončí. Voda v jezeře nikdy nevysychá, a to ani uprostřed letního žáru.

Absence života

Co je ještě neobvyklejší? V tomto jezeře nenajdete ani řasy, ani ryby, ani vodní hmyz. Je to voda, která se zdá být oddělena od okolního ekosystému, což vzbuzuje otázky o jejím původu a vlastnostech. Podle vědců je Mrtvé jezero umístěno v trychtýři neznámého morénového ložiska, což by mohlo vysvětlovat některé z jeho mystických vlastností.

Jezero, které možná nemá dno

Délka jezera je přibližně 102 metrů a šířka 65 metrů. Co se týče hloubky, tu věda dosud nedefinovala. Ano, čtete správně – jezero buď nemá dno, nebo vědci ještě nedosáhli na jeho konečnou hranici. Potápěči, kteří se pokusili prozkoumat jeho hlubiny, uvádějí, že se nemohou zdržet pod vodou déle než 5 minut. Příčinou je extrémní hustota a salinita vody, která způsobuje, že se lidé začnou dusit.

Záhada utonulých: Oči otevřené do neznáma

Hororový příběh Mrtvého jezera pokračuje. Desítky lidí se každý rok utopí, a to bez ohledu na jejich plavecké schopnosti. Někteří z těch, kteří se utopí, jsou nalezeni s otevřenýma očima, což jen zvyšuje děsivý charakter tohoto místa. A většina z nich prostě zmizí beze stopy, jako by je jezero pohltilo do svého zlověstného lůna.

Hlasy z hlubin

Místní lidé tvrdí, že v pozdních hodinách dne slyší nářek a sténání, které se ozývají z jezera. Někteří návštěvníci jezera dokonce ztrácejí rozum. Ačkoliv vědci uvádějí, že je to kvůli sirovodíku produkovaném bakteriemi ve vodě, který ve velkých koncentracích může způsobit halucinace, tím se tajemství jezera nevyřeší úplně.

Co dál? Opomíjená cesta tajemství

Kazachstán je země plná záhad a Mrtvé jezero je jen jednou z nich. Každý, kdo plánuje navštívit toto jezero, by měl být extrémně opatrný. Koneckonců, toto je místo, kde příroda, věda a cosi nevysvětlitelného spolupracují, aby vytvořily něco, co je zároveň fascinující a děsivé.

Zdroje: svetobeznik.info, kazachstanblog.wordpress.com, waytomonte.com