Vzpomeňte si na staré příběhy, v nichž lidé dokážou neuvěřitelné věci, například ovládat počasí nebo chodit po vodě. I když se mohou zdát z hlediska dnešních vědeckých poznatků nemožné, nutí nás přemýšlet o nevyužitých schopnostech mozku. Představte si, že bychom dokázali využít plnou kapacitu mozku, což je jako mít výkon 2,5 milionu gigabajtů počítačového úložiště!

Zdroj: Youtube

Mozek a kvantová výpočetní technika

Nedávno se vědci zaměřili na myšlenku, že náš mozek může ve skutečnosti fungovat tak trochu jako kvantový počítač. Kvantové počítače jsou neuvěřitelně výkonné stroje, které dokáží řešit složité problémy mnohem rychleji než běžné počítače. A věřte tomu nebo ne, náš mozek může mít takový výkon přirozeně. Na myšlenku přišli nečekaně během výzkumu něčeho úplně jiného - gravitačních sil na kvantové úrovni.

Co je kvantové?

Zjednodušeně řečeno, "kvantový" označuje nejmenší úroveň hmoty, kterou známe. V tomto malém měřítku věci nefungují tak, jak jsme zvyklí v každodenním světě. Částice se mohou nacházet na více místech najednou a mohou být záhadně propojeny na obrovské vzdálenosti.

Mozek a kvantová spojení

Na Trinity College v Dublinu vědci experimentovali s myšlenkami z kvantové fyziky. Napadlo je: "Co když náš mozek funguje podobným způsobem?". Začali tedy hledat známky "kvantového chování" v mozku.

Použili technologii zvanou MRI, která se často používá v nemocnicích k pořizování snímků vnitřku těla. Zaměřili se na "mozkovou vodu" – tekutinu v našem mozku. To, co zjistili, bylo překvapivé. Magnetická rezonance ukázala známky toho, že se části mozku chovají, jako by byly kvantově propojené.

Co to znamená?

Tento objev naznačuje něco úžasného – náš mozek může ke svému fungování využívat kvantovou mechaniku, tedy stejné principy, které ovládají malé částice. To by mohlo vysvětlit, jak naše mozky zvládají složité úkoly tak rychle a efektivně.

Pokud je to pravda, mohlo by to změnit naše chápání myšlení, paměti a vědomí. Je to jako objevit zcela novou vrstvu mozkové síly, o které jsme dosud nevěděli.

Výzkum je teprve začátkem. Otevírá dveře do světa, kde se vědecká fikce stává vědeckou skutečností. Čím více se dozvídáme o kvantových schopnostech mozku, tím blíže jsme k odhalení jeho plného potenciálu. Pro vědu o mozku nastává vzrušující doba plná možností, které si teprve začínáme představovat.

Zdroje: bigthink.com, futurism.com, ct24.ceskatelevize.cz