Davy lidí a nebezpečí na cestě na vrchol

Jedním z největších problémů jsou davy lidí. Narůstající počet horolezců v posledních letech vytváří doslova zácpy na cestě na vrchol, což může představovat nebezpečí pro všechny zúčastněné. Někteří horolezci se předhánějí ve snaze dosáhnout vrcholu co nejrychleji, a často přehlížejí varovné signály a svou vlastní fyzickou kondici.

Dalším problémem spojeným s výšlapem na Mount Everest jsou mrtvá těla. Odhadem se zde nachází přibližně 200 těl horolezců, kteří zemřeli během svého pokusu o dobytí vrcholu. Některá těla jsou viditelná z hlavní cesty a horolezci je musí překročit, aby dosáhli vrcholu. Tato záležitost přináší morální dilema a otázky ohledně bezpečnosti a úcty k mrtvým.

Zdroj: Youtube

Zóna smrti

Jedním z nejnebezpečnějších úseků je takzvaná "zóna smrti". Jde o oblast, která se nachází ve výšce přibližně 8 000 metrů nad mořem, je extrémně náročná pro lidské tělo kvůli nedostatku kyslíku. V této výšce je atmosférický tlak tak nízký, že se snižuje schopnost těla zpracovávat kyslík a zásobovat svaly a mozek. To znamená, že horolezci jsou vystaveni velkému riziku vzniku výškové nemoci, která může vést až k fatálním následkům.

Smutný příběh Davida Sharpa

David Sharp zemřel na Mount Everestu poté, co se zastavil, aby si odpočinul v jeskyni Green Boots. Bohužel během několika hodin umrznul. Během jeho smrti prošlo kolem nejméně 40 lidí, nikdo z nich mu však neposkytl žádnou pomoc. Sharpeova smrt vyvolala velkou debatu o chování horolezců na této ikonické hoře.

Související články

Snahy o řešení problémů

Nepálská vláda a horolezecké organizace se snaží najít řešení těchto problémů. Jedním z kroků, které byly provedeny, je zavedení přísnějších regulací a omezení počtu povolených výprav na horu. Tímto opatřením by se měla snížit zácpa na cestě na vrchol a minimalizovat riziko pro horolezce. Zároveň se provádějí snahy o vyčištění svahu hory a odstranění mrtvých těl, aby se zvýšila bezpečnost a důstojnost tohoto místa.

Výprava na Mount Everest je stále více oblíbenou aktivitou pro dobrodruhy z celého světa. Nikdo by však neměl zapomínat na to, že cestování na Everest je privilegiem, které je spojeno s odpovědností a respektem k přírodě a ostatním horolezcům.

Zdroje: allthatsinteresting.com, haydenrue.com, www.businessinsider.com