Neškodní motýli?

Housenky motýla z rodu vřetenuška (Zygaena) se kuklí ve žlutých kuklách, ze kterých se líhnou motýli s nápadnými červenými a černými křídly.

Právě červené skvrny na křídlech jsou známkou jejich "smrtícího" talentu. Motýli jsou schopní produkovat kyanovodík. Chemickou sloučeninu, která jim dodává nepříjemnou chuť a ve větším množství slouží jako zbraň proti predátorům.

Motýli z rodu vřetenuška a jejich papírové kokony lze spatřit vysoko na stéblech trav a křídlatek.

Tmavá, slabě duhově lesklá přední křídla se šesti jasně červenými skvrnami tak činí z těchto motýlů poměrně krásnou podívanou. Vyjímají se všude, kde se objeví. Způsobem, jakým dokáží ohromit svou krásou, dokáží také zneškodnit nepřítele.

Tento druh motýla je rozšířený převážně Evropě a je atypický tím, že v každé fázi svého životního cyklu má v sobě jedovatý kyanovodík.

Potravou housenek motýlů z rodu vřetenuška je štírovník ptačí. Luční rostlina s označením Lotus corniculatus rostoucí na loukách i v běžných zahradách. Housenky živící se jejími listy, následně metabolizují toxiny nacházející se uvnitř rostliny pro svou vlastní potřebu, aniž by jim to uškodilo.

Tím si zajistí potřebný kyanovodík. Pokud by ho však přece jen neměly dostatek, mohou si ho housenky motýla vyrobit samy.

Jedovatý kyanovodík

Kyanovodík používají také jako taktiku při páření. Samičky mohou uvolňovat chuchvalce této chemické látky, která se promíchá s běžnými feromony a pomáhá přilákat samce. Samci také mohou kyanid přenést na samici během páření.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Motýlům z rodu vřetenuška se daří na travnatých plochách, kde se převážně během července a srpna pohybují a kladou vajíčka.

Na podzim vzniklé housenky se přes zimu zazimují a na jaře dalšího roku se zakuklí.

Související články

Obecně platí, že jsou motýli z rodu vřetenuška aktivní nejen v noci, ale také přes den. Spoléhají na to, že svými nápadnými křídly varují každého predátora. V okamžiku ohrožení často předstírají smrt a z článků tykadel a nohou roní kapky kyanovodíku. Vysoce účinné chemické zbraně páchnoucí po hořkých mandlích.

Jde o charakteristickou ochranu před predátory, která činí z vřetenušek potravu odporné chuti. Pro člověka tak tento typ motýla žádné riziko nepředstavuje.

rcannon992.com, www.prirodovedci.cz, vesmir.cz