Sledovat, jak se západ slunce proměňuje v noc, je na Jadranu jedinečný zážitek. Ovšem, výjimečnost tohoto okamžiku ve městě Zadar na severu Chorvatska je ještě umocněna jedním z nejvýraznějších děl moderní architektury – zadarskými mořskými varhanami.

Zdroj: Youtube

Znějící melodie přílivu a odlivu

Mořské varhany v Zadaru nejsou jen obyčejným dílem architektury, ale také nástrojem, který hraje melodii, v níž každý tón vytváří vlny. Tyto 'varhany', které v roce 2005 navrhl chorvatský architekt Nikola Bašić, jsou kamenickým uměleckým dílem, jež se rozprostírá na více než 70 metrech zadarské nábřežní promenády.

Když se procházíte po promenádě, v dálce uslyšíte neopakovatelnou hudební skladbu, kterou hraje moře. Varhany totiž obsahují 35 trubic různých délek umístěných pod kamennými schody na pobřeží. Když do nich vniknou vlny, vytvářejí vzduchové proudy, jež projdou těmito trubicemi, a vytvoří zvuky, které slyšíme.

Tóny varhan jsou vždy jiné. Záleží na síle a výšce vln. Během klidného dne jsou zvuky tišší a melodické, připomínají tichý šum moře. Když ale nastane bouře, varhany vydávají silné a mocné tóny, které vás okamžitě přenáší do srdce rozbouřeného moře. Každý den tak představuje novou symfonii, jedinečnou a neopakovatelnou.

Harmonie slunce a moře

Pokud se nacházíte v Zadaru v době západu slunce, nezapomeňte navštívit druhé z nejznámějších zadarských uměleckých děl – Pozdrav slunci. Toto dílo se nachází jen několik kroků od mořských varhan a také je vytvořil Nikola Bašić. Pozdrav slunci je kruhová plocha složená z 300 solárních panelů. Během dne se tyto panely nabíjí a po západu slunce vytváří fantastickou světelnou show, která je nádherně synchronizována se zvuky mořských varhan.

V kombinaci s mořskými varhanami Pozdrav slunci vytváří úchvatné umělecké dílo, které oslavuje přírodu a její úlohu ve městě. Obě díla ukazují, jak dokáže být příroda a člověk v harmonii a jak může takováto spolupráce vytvořit něco opravdu jedinečného.

Symfonie pro každého

Zadar, město s bohatou historií a kulturou, se stal ještě bohatším o tato dva moderní umělecká díla. Pozdrav slunci a mořské varhany jsou místem, kde se setkává příroda, kultura a umění. Pokud se chystáte na dovolenou v Chorvatsku, nezapomeňte navštívit Zadar a poslechnout si melodii moře, nikde jinde nic podobného neuslyšíte.

Zdroje: atlasobscura.com, bestlifeonline.com, en.wikipedia.org