Italský umělec Gianpaolo Rosa využil sílu umělé inteligence k úpravě tohoto ikonického portrétu. Za použití sofistikovaných nástrojů umělé inteligence oživil Monu Lisu v novém světle. Když ale své dílo tvořil, určitě netušil, jak bouřlivou debatu výsledek jeho práce vyvolá.

Záhada jménem Mona Lisa

Mona Lisa je patrně nejslavnější portrét všech dob, který na počátku 16. století namaloval italský umělec a stavitel Leonardo da Vinci. Kolem obrazu visí celá řada pomyslných otazníků. Například se dosud neví, která žena je na slavném Leonardově portrétu vyobrazena. Někdo věří, že šlo o Lisu del Giocondo, ženu florentského obchodníka, jiní jsou zase přesvědčeni, že portrétovanou ženou je Leonardova matka. Další zase říkají, že Leonardo nakreslil sám sebe, jen v ženské podobě.

Další záhadou je zvláštní úsměv Mony Lisy. Podle vědců ze Sunderlandské univerzity za něj může speciální technika nanášení barvy - sfumato. Při ní malíř překrývá tenké vrstvy barvy tak, aby vytvořil zjemněný prostorový dojem hloubky, objemu a tvaru.

Nečekaná vlna kritiky

Není divu, že se italský umělec Gianpaolo Rosa rozhodl pomocí AI zmodernizovat podobu právě této ikonické ženy. I jeho však zřejmě zaskočilo, jak bouřlivou diskuzi nejen v uměleckých kruzích, ale i na platformách sociálních médií, jeho výtvor vyvolal.

Všem nařčením se však umělec ze všech sil brání s tím, že jeho jediným cílem bylo oslavit geniálního umělce Leonarda da Vinciho. A co mu lidé vyčítali? Mnoha lidem vadil především bujný dekolt nové Mony Lisy. Sám autor tím ale prý nic nezamýšlel a podotkl, že by byl rád, kdyby se tato vášnivá debata zaměřila na to, jak v obecné rovině lidé vnímají spojení umění a žen.

Historie ožívá díky moderní technologii

Není to přitom poprvé, co se některý z umělců pokusil pomocí AI inovovat portrét historické osobnosti či starý obraz. Přestože kritici často tyto projekty vnímají skepticky, nesmíme zapomenout na nové perspektivy, které umělá inteligence přináší do světa umění.

Věčná debata mezi tradičními uměleckými formami a rostoucím vlivem technologie se stále více dostává do popředí. Zatímco někteří argumentují, že technologie, zejména umělá inteligence, může zkreslit a znehodnotit původní umělecké dílo, jiní tvrdí, že technologie může rozšířit hranice tradičního umění.

Čtěte také

Muzeum kanalizace Paříž: Schovávali se tu zlodějíčci, odboráři i povstalci

Čtěte také

Prokleté muzeum kanalizace v Paříži: Zabilo každého správce, který zde pracoval

Budoucnost umění a umělé inteligence

Jak se technologie stále vyvíjí, bude zajímavé sledovat, jak se bude měnit role umělé inteligence v uměleckém světě. Možná zažijeme éru, kdy AI bude schopna vytvářet zcela originální díla bez lidského vstupu. Ať už je budoucnost jakákoli, je jisté, že interakce mezi uměním a technologií bude pokračovat a bude formovat naše chápání umění pro příští generace.

Čtěte také

Obraz madony v klatovském kostele je opředený záhadou

Čtěte také

Případ záhadného obrazu z Klatov: Panna Marie plačící krev stále nemá vysvětlení

Přestože inovace klasických děl, jako je Mona Lisa, může vyvolat smíšené reakce, vytváří prostor pro diskuzi o tom, co skutečně znamená být "originální" v umění. Přetváření existujících děl může být považováno za pouhé napodobení, ale může také sloužit jako způsob, jak reflektovat stávající kulturu a společnost. V konečném důsledku se může jednat o formu umění sama o sobě, kde nová tvorba může koexistovat s reinterpretací.

Zdroje: openculture.comopoyi.comunilad.com