Kdo jsou Mokenové?

Mokenové, někdy přezdívaní "mořští cikáni" nebo "mořští nomádi," žijí ve vodách souostroví Myeik (Mergui) již po stovky, možná i tisíce let. Souostroví složené z více než 800 ostrovů se táhne v délce 400 km podél jižního pobřeží Barmy. I když některé z těchto ostrovů nemají daleko od jiných podobných thajských rájů, turistický ruch je zde tabu. Například právě Mokenové si udržují izolaci od vnějšího světa, což je v dnešní době vzácné.

Zdroj: Youtube

Mokenové po tisíciletích pozorování přírody a předávání zkušeností z generace na generaci dokázali včas rozpoznat hrozbu blížící se tsunami v roce 2004 díky svým instinktům. Legendární příběh o „la-boon“, vlně vyvolané rozzuřenými duchy, která požírá lidi, varuje, že před příchodem ničivé vlny voda náhle ustoupí a odhalí mořské dno. Když v prosinci 2004 voda ustoupila a odhalila korálové útesy, stařešinové mokenské vesnice v Thajsku okamžitě evakuovali své obyvatele i turisty na bezpečnější místa v horách, čímž předešli mnoha úmrtím. Katastrofa si tehdy vyžádala životy více než 230 000 lidí v celém regionu.

Životní styl mořských cikánů

Mokenové jsou mořští kočovníci, jejichž život je silně spojen s Andamanským mořem. Žijí na palubách svých tradičních člunů zvaných kabang a na pevninu vystupují pouze během období monzunů, kdy hledají útočiště v dočasných táborech. Lodě kabang mají v historii Mokenů důležité postavení. Jedna z mnoha historických legend vypraví příběh o ostrovní královně Sibian, která určila, že loď kabang má představovat lidské tělo. Příď loďky symbolizuje lidská ústa a zadní část konečník.

Unikátní schopnosti Mokenů

Mokenové mají několik unikátních schopností, které jsou důležité pro jejich přežití v náročném prostředí Andamanského moře. Jednou z nich je jejich neobvyklá dovednost volného potápění bez potápěčského vybavení. Tato jedinečnost jim umožňuje zůstávat pod vodou neuvěřitelně dlouhou dobu, což je výhoda při lovu ryb a sběru mořských plodů. Pod vodní hladinou zvládají zadržet dech na déle než pět minut a prý se dovedou potopit bez kyslíku,masky či ploutví i do hloubky přes 30 metrů. Navíc mají pod vodou velmi ostrý zrak, což jim umožňuje snadno lokalizovat kořist.

Kultura a společnost

Mokenská společnost je organizována do rozšířených rodinných skupin, které společně cestují na svých člunech. Každá rodina má svého vůdce a praktikuje uctívání předků. V této souvislosti představuje důležitou roli šaman, Mokeni často pořádají rituály a slavnosti, během nichž tancují a pokládají oběti, aby usmířili svět duchů. Společnost Mokenů se dlouho držela mimo dosah velkých státních mocí.

Současné hrozby pro Mokeny

Mokenové dnes čelí různým hrozbám, které mohou ohrozit jejich tradiční způsob života. Jednou z hlavních hrozeb je nadměrný rybolov, který může vyčerpat mořské zdroje a ohrozit ekosystém, na němž Mokenové závisí. Dále existuje riziko, že bezohledný rozvoj turismu poškodí jejich křehké komunity a prostředí, které se stalo jejich domovem po tisíce let.

Thajská a barmská vláda se také snaží o přesídlení Mokenů do národních parků a zvýšení kontroly nad jejich komunitami. To omezuje jejich svobodu pohybu a vede ke střetům s úřady. Thajská vláda donutila Mokeny po ničivé vlně tsunami přesídlit do vnitrozemí, a jejich tradiční malé vesničky v zátokách tak byly prakticky zrušeny. Vlivem těchto kroků přicházejí pomalu mořští cikáni o své unikátní zvyky a tradice.

Budoucnost Mokenů

Mokenové zůstávají tajemným a fascinujícím národem, který si ještě zachoval zbytky své jedinečné kočovné tradice. Existuje několik organizací a projektů, které se snaží pomoci Mokenům a zvýšit povědomí o jejich situaci. Doufejme, že tajemní mořští nomádi budou moci zachovat svou kulturu a tradiční způsob života, který je v dnešním moderním světě tak jedinečný.

Zdroje: medium.seznam.cz, theguardian.com, factsanddetails.com