Dahab je malé město na pobřeží Sinajského poloostrova, známé svými přírodními krásami. Je domovem mnoha turistických atrakcí, včetně té patrně nejvzácnější – Modré díry. Toto potápěčské snové místo je vzdálené pouhých 10 km severně od Dahabu a je proslulé svými neuvěřitelnými barvami, když zde krásně modrá mořská voda splývá s drsnými horami, aby společně vytvořily tak kontrastní, ale harmonickou krajinu.

Nebezpečná podmořská propast

Zpovzdálí Modrá díra vypadá nevinně, ale za tímto klamem se skrývá podmořská propast přetékající krásou i nebezpečím. Představuje jedinečnou výzvu, která má za následek alarmující počet smrtelných nehod. Ne nadarmo se jí říká "hřbitov potápěčů". Úřady nevedou přesný počet úmrtí, ale odhaduje se, že v posledních deseti letech zde přišlo o život minimálně 150 potápěčů.

Hřbitov potápěčů

Nejnebezpečnější část ponoru je známá jako "Oblouk", tunel, který spojuje Modrou díru s otevřeným mořem. Tento zdánlivě nevinný 26 metrů dlouhý průchod si v průběhu let vyžádal mnoho lidských životů. Hloubka, ve které Oblouk začíná, je již za hranicí pro rekreační potápění a účinek dusíku v této hloubce může vést hloubkovému opojení, jež má za následek dezorientaci a špatný úsudek. Potápěči, kteří minou vchod do Oblouku, pokračují dále a jejich stav se stále zhoršuje.
O život zde přišlo mnoho zkušených a kvalifikovaných potápěčů, včetně dvou z nejznámějších průkopníků hloubkového potápění na světě, Davea Shawa a Chicka Exleyho. Jejich tragická smrt dokládá a podtrhuje extrémní rizika spojená s průzkumem Modré díry. Přesto kouzlo této lokality a vzrušující výzva stále přitahují potápěče.

Zdroj: Youtube

Azurová krása s temnou stránkou

Potápění v Modré díře není pro slabé povahy a nikdy by se nemělo brát na lehkou váhu. Zásadní je poctivý výcvik a příprava. Pod azurovou krásou těchto vod se skrývá náročné prostředí, které této lokalitě vysloužilo její strašidelnou přezdívku. Přesto pro ty, kteří k ní přistupují s respektem a opatrností, může být potápění v Blue Hole, nebo-li Modrá díra nezapomenutelným zážitkem.
Navzdory rizikům, která jsou s potápěním spojena, je Blue Hole stále jednou z nejoblíbenějších potápěčských lokalit na světě. Její fascinující krása a vzrušení z jedinečných výzev přitahují potápěče ze všech koutů světa.

Zdroje: wikipedia, theguardian, egypttoursplus