Fenomén džínoviny

Džínovina se v 80. letech stala víc než jen látkou, byla vlajkonošem "cool stylu". Westernové trendy byly ztělesněním elegance a autentické džínsy byl vyhledávaným pokladem. Ve východním bloku byly pravé výrobky vzácností vyhrazenou pro regály Tuzexu, a tak mnozí oblékali další nejlepší věc – imitace. Nešlo o obyčejné napodobeniny, byly to výrobky od manšestráků až po chemicky upravené plísňáče nebo tesilky. Snaha o splnění západního džínsového snu byla skutečná a neúprosná.

Zdroj: Youtube

Syntetické senzace a barevné exploze

Dotek syntetických košil možná nebyl příliš pohodlný, připomínal hrubý svetr z minulé éry, ale to módní fajnšmekry neodradilo. Tyto kousky byly svědectvím ducha 80. let, které se nosily se směsí nepohodlí a hrdosti. V kombinaci s kalhotami s vysokým pasem a barevnou paletou neonů, zvířecích potisků a odvážných doplňků. Móda nebyla jen vidět, byla to podívaná, které bylo třeba být svědkem.

Legendární zámky a kosmetický minimalismus

V oblasti péče o pleť platilo, že méně je více – s výjimkou vlasů. Voda po holení představovala rozsah kosmetického arzenálu mnoha mužů, ale účesy byly úplně jinou doménou. Západní trendy upřednostňovaly nezkrotnou hřívu, zatímco Východ spojoval dlouhé kadeře s rebelstvím. Přesto to neubralo na nadšení pro vlasy, které vypovídaly o všem – od uhlazených a upravených až po hrdou trvalou a melír.

Mullet: Výrazný nadprůměr

Mullet – účes, který většina z nás zná spíše pod názvem 'na Jágra', se stal synonymem pro ducha osmdesátých let. Zvláštní kombinace krátkého střihu vepředu a dlouhých vlasů vzadu byla hitem té doby. Někteří si z něj možná dělali legraci, ale muži ho nosili s hrdostí.

Od žabek k vysokým botám

Boty v 80. letech byly stejně rozmanité jako tehdejší hudba. Žabky se staly charakteristickým znakem uvolněného vzhledu, zatímco tenisky a vysoké boty nesly prapor pouličního stylu a sportovního ducha. Nešlo jen o módu, ale o to, aby se člověk od základu vyjádřil.

Kouzlo pobuřujícího

Když se ohlédneme zpět, může nám móda 80. let připadat výstřední až směšná. Přesto je to právě troufalost, co ji činí nezapomenutelnou. Byla to doba, kdy se pánská móda vymanila z okovů konformity a přijala odvahu, drzost a nekonvenčnost. Módní scéna 80. let byla hřištěm pro vyjádření, dobou, kdy každý muž mohl být svou vlastní ikonou, v dobrém i zlém.

Osmdesátá léta zůstávají oblíbenou érou nejen pro svůj kulturní dopad, ale i pro svůj nebojácný smysl pro módu. Při vzpomínkách se nemůžeme ubránit úsměvu nad odvážnými volbami. Trendy 80. let, ať už se na ně dnes díváme jakkoli, byly bezesporu oslavou individuality a odrazem doby, kdy být v módě znamenalo být živý.

Zdroje: kafe.cz, idnes.cz, prozeny.blesk.cz