Unikátní mumie v lotosové pozici

Nálezy mumifikovaných těl nejsou ničím neobvyklým, ale když je tělo objeveno v takové neuvěřitelné pozici, jako je lotosová pozice, a navíc vyvolává spory o životě a smrti, stává se z toho příběh, který zaujme nejen odborníky, ale i laickou veřejnost. Mongolští vědci se ocitli před záhadou, když objevili mumii v poloze lotosové vadžry – tedy v pozici, kterou často zaujímají meditující buddhističtí mniši.

Zdroj: Youtube

Klimatické podmínky a mumifikace

Tato mumifikovaná postava, nalezená v okrese Songinokhairkhan, byla zahalena dobytčími kůžemi a zůstala v neuvěřitelně zachovalém stavu. Podle forenzních expertů z Národního centra forenzních expertíz v Mongolsku mohou mrazivé teploty v této odlehlé části Mongolska hrát roli v udržení těla v tak dobrém stavu. Avšak je tu také možnost, že se jedná o něco více než jen o přírodní podmínky.

Symbolika lotosové vadžry

Gankhüügiin Pürevbat, zakladatel Mongolského institutu buddhistického umění při Ulánbátarské buddhistické univerzitě, se k případu vyjádřil slovy: "Láma sedí v pozici lotosové vadžry, levá ruka je rozevřená a pravá symbolizuje kázání sútry. To je znamení, že láma není mrtvý, ale je ve velmi hluboké meditaci podle starobylé tradice buddhistických lámů." Tato interpretace staví proti sobě názor lékařů, kteří tvrdí, že mnich je již po smrti.

Možné spojení s lámou Daši-Doržo Itigilovem

Není jasné, kým tato záhadná postava byla za života, ale někteří se domnívají, že by to mohl být učitel lámy Daši-Dorža Itigilova, jehož mumifikované tělo bylo také objeveno v roce 2002. Tento případ nás přivedl k otázce, zda jsou meditace a hluboký duchovní stav schopny udržet tělo v nějakém stavu transu, který by mohl připomínat smrt, avšak tělo by zůstalo nedotčené.

Hranice lidského poznání a duchovní síly

Doktor Kerzin, známý svými zkušenostmi s meditujícími lidmi, vysvětluje: "Měl jsem tu čest starat se o několik meditujících, kteří byli ve stavu tukdamu. Pokud je člověk schopen setrvat v tomto stavu déle než tři týdny - což se stává jen zřídka -, jeho tělo se postupně zmenšuje a nakonec z něj zůstanou jen vlasy, nehty a oblečení. Obvykle v takovém případě lidé, kteří žijí v sousedství mnicha, vidí duhu, která září na obloze několik dní. To znamená, že našel 'duhové tělo'. To je nejvyšší stav blízký stavu Buddhy. Pokud meditující dokáže v tomto meditačním stavu setrvat, může se stát Buddhou. Dosažením tak vysoké duchovní úrovně bude meditující pomáhat i ostatním a všichni lidé kolem pocítí hluboký pocit radosti."

Tento příběh nás nutí přemýšlet nad hranicemi našeho poznání a nad tím, co všechno může lidská mysl a duchovní síla dokázat. Zatímco vědci a odborníci budou pokračovat v analýzách a výzkumech, zůstává toto tajemství meditujícího mnicha stále nevyřešenou záhadou, která nás fascinuje svými možnostmi a otazníky, které vyvolává.

Zdroje: www.smithsonianmag.com, www.independent.co.uk, www.bbc.com