Zrození "Ostrova plynových masek"

Mijakedžima je jedním z mnoha krásných ostrovů v Japonsku. Jeho krásná příroda, exotická fauna a pohostinní obyvatelé jsou jako vytržení z pohádky. A přesto je tento ráj obklopen temnou legendou – legendou sopky Ojama.

Zdroj: Youtube

Hora Ojama je aktivní sopka, která je natolik známá, že se o ní zmiňují písemné historické záznamy sahající až do období Nara (710-784 př. n. l.). Během posledních 500 let vybuchla několikrát a v roce 1940 dokonce způsobila smrt jedenácti lidem. Erupce se opakovaly v letech 1962 a 1983, což byl jen začátek dramatických událostí na ostrově.

V roce 2000 začala série erupcí, která donutila obyvatele Mijakedžimy k masové evakuaci. Avšak nebyly to pouze výbuchy, co jim hrozilo – jedovatý plyn, který se uvolňoval během erupcí, naplnil vzduch a činil jej nevhodným pro život. Ostrov zůstal opuštěný a izolovaný na osm let, až do roku 2005, kdy se obyvatelé mohli vrátit domů.

Obyvatelé s plynovými maskami

Po návratu na ostrov byli obyvatelé Mijakedžimy konfrontováni s novou realitou. Museli nosit plynovou masku stále u sebe a nasadit si ji okamžitě, jakmile se hladina škodlivých plynů v atmosféře zvýšila. Vláda provádí pravidelné zdravotní kontroly, a i přesto, že mají lidé masky na obličej po ruce, je jim třetina ostrova stále nepřístupná.

Fotografie z "Ostrova plynových masek" jsou záhadné a ponuré. Obyvatelé, mladí i staří, jsou zachyceni s maskami na tváři, které je chrání před smrtícími plyny. Zdánlivě normální každodenní aktivity jsou na ostrově poněkud surreální, když všichni účastníci mají na obličejích plynové masky. Přesto se obyvatelé nevzdávají radosti ze života a těší se z mnoha slavností a tradic, které na ostrově existují.

Temná turistika na Mijakedžimě

Přestože se může zdát, že život na Mijakedžimě je jen o přežití, ostrov nabízí mnoho kouzel. Jeho přírodní krásy a biodiverzita jsou zážitkem samy o sobě. Na jedné straně máte obraz lidí v plynových maskách, na druhé krásné korálové útesy a bohatý podmořský život. Dokonce i pokud nemáte svou vlastní plynovou masku, nemusíte se bát. Můžete si ji zapůjčit při příjezdu nebo zakoupit v některém z obchodů se suvenýry po celém ostrově.

Mijakedžima je jedním z nejzajímavějších míst na světě. Jeho krása a jedinečná kultura spolu s hrozbou , sopky vytvářejí atmosféru, kterou nelze najít nikde jinde. Obyvatelé ostrova nám ukazují, že i přes nebezpečí lze najít radost a smysl ve svém životě. Pokud tedy máte odvahu čelit překážkám.

Zdroje: indiatoday.in, historydaily.org, earthlymission.com