Zázračné vibranium

Virální video, které se na konci ledna 2023 rozšířilo na Twitteru, Facebooku, Instagramu a TikToku ukazuje zázračný materiál objevený v africkém Kongu. Třením o sebe zajiskří, ale to není žádný zázrak. Že lze vykřesat jiskru třením kamenů o sebe a rozdělat oheň ví snad každý a nemusí být zrovna nějaký zálesák. Jenomže tato hornina dokáže vytvořit náboj a dokonce ho udrží. Takže propojením drátků rozsvítí led žárovku. Není divu, že video způsobilo poprask. Už žádné baterie a elektrickou energii si můžeme vyrobit sami!

Drobný detail

V dnešní době však podobná videa neuniknou očím odborníků. A ti se vyjádřili. Žádný dosud známý minerál, který by dokázal vyrobit elektřinu dle našich současný znalostí není možný. „Zatím neznáme žádný mechanismus, který by takový jev skutečně podporoval,“ uvedl Yaoguo Li, profesor geofyziky na Colorado School of Mines pro agenturu ověřování faktů.

Jak vědci vysvětlují, minerály nemají potřebné molekulární složení k ukládání nebo uvolňování náboje, nemůžou ho jednoduše předávat. A ani chemické složení, které by umožnilo minerálu chovat se jako baterie. Ani baterie neukládají elektrickou energii, ale energii v jiné formě, která je přeměněna v elektrickou chemickou reakcí mezi anodou, katodou a elektrolytem. Minerály prostě neuvolní elektrony potřebné k uložení a výrobě náboje. Aby existovala přírodní baterie, musel by mít minerál anodu a katodu.

Zdroj: Youtube

„Šikulkové“ v Kongu

Dle odborných očí tak jde o šikovný trik či sestřih, na kterém není vidět na videu okraj horniny. Dle nich jde nejspíš o pyrit, ke kterému jsou připojeny dráty a hornina „vede“ proud. Připouštějí, že je video trošku záhadou. Ale je nanejvýš pravděpodobné, že proud nepřichází ze skály, ale tvůrci videa mohli použit nějaký skrytý kondenzátor pro napájení baterie. Na čem se však znalci shodnou je, že nejde o vibranium, ani jiný zázračný revoluční materiál, který by vyráběl elektřinu z ničeho. Kongští šikulové se sami pobavili a postarali se o zábavu fanoušků sociálních sítí. Lepší než šířit děsivé zprávy.

A vibranium? To je fiktivní kov v amerických komiksech vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. Pohlcuje, uchovává a uvolňuje velké množství kinetické energie (viz video).

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.iflscience.com, en.wikipedia.org