Tajemství brněnského podzemí

Po Dominikánském náměstí v Brně projdou denně davy lidí. Málokoho by ale napadlo, že pouhých 60 cm pod dlažbou se ukrývá klenba jedinečného Mincmistrovského sklepa. Není možná tak známý jako jiné památky ve městě, ale je to škoda. Má totiž co nabídnout.

Zdroj: Youtube

Sklep je součástí historického brněnského podzemí. Vstoupit do něj lze z ulice Panenské. Sklepení bylo veřejnosti zpřístupněné relativně nedávno, a to v roce 2010, tedy 11 let od svého objevení. Přestože se jedná o historicky významné místo, bylo objeveno teprve na konci 20. století, v roce 1999, a to během průzkumu brněnského podzemí.

Klenot pod Dominikánským náměstím

Samotný Mincmistrovský sklep měl v historii Brna zásadní roli. Nacházel se pod domem mincmistra, který tu působil ve středověku už za vlády posledních Přemyslovců. V minulosti sloužil sklep královskému mincmistrovi jako sklad surovin a nových mincí před vpuštěním do oběhu. Samotná ražba mincí tedy probíhala na jiných místech v Brně, nikoliv přímo ve sklepě. I tak byl sklep svého času plný peněz, které teprve čekaly na to, až se dostanou mezi lid. Ražba mincí v Brně má dlouhou tradici, která sahá až do 11. století.

Mincmistrovský sklep se rozkládá převážně pod budovou Nové radnice, někdejšího sídla zemské správy na Moravě. Pyšní se raně barokní klenbou. Obvodové zdivo a studna u sklepa pochází ze 13. století.

Původní expozice je už minulostí, dnes je rájem dětí

Po zpřístupnění Mincmistrovského sklepa mohli lidé obdivovat expozici zasvěcenou právě ražení mincí v Brně a na Moravě. Po více než deseti letech provozu ale přišlo město s novým nápadem. Expozici mincí se rozhodlo zrušit a nahradila ji nová s názvem Ohnivý kůň a drak. Osloví hlavně mladší generaci a rodiny s dětmi. Zaměřuje se na brněnské legendy a příběhy. Díky moderním technologiím zde návštěvníci mohou prožít historii Brna zcela novým způsobem.

Lidé dnes ve sklepě uvidí například ohnivého koně, který se údajně o půlnoci prohání brněnskými ulicemi, a do kterého byl čerty zakletý brněnský výtržník a rváč Jan Šembera z Boskovic. Uvidí také podobu Dominikánského náměstí v době středověku a na samotném dně sklepení pak návštěvníci na vlastní kůži zažijí obléhání Brna Švédy během třicetileté války.

Skryté poklady Brna

Sklep je součástí ambiciózního projektu Zpřístupnění brněnského podzemí. Jeho cílem je přiblížit návštěvníkům bohatou historii a tajemství města, která byla po staletí ukrytá pod jeho povrchem. Kromě Mincmistrovského sklepa jsou v něm zahrnuty i další historické lokality, jako jsou sklepy Nové radnice, Labyrint pod Zelným trhem či kostnice na Jakubském náměstí.

Unikátní Mincmistrovský sklep pod brněnským náměstím nás vtahuje do minulosti a odkrývá fascinující příběhy nejen mincovnictví, ale i historie města a brněnských pověstí. I když se jeho role a význam změnily, zůstává důležitou součástí městského kulturního dědictví. A díky novým expozicím se nám stále nabízí možnost ponořit se do tajemného světa minulosti a příběhů, které formovaly Brno tak, jak ho známe dnes.

Zdroje: brno.rozhlas.cz, kudyznudy.cz, vyslapy.cz