Magické místo s mnoha tvářemi

Milešovka je s výškou téměř 837 metrů nad mořem nejvyšším bodem Českého středohoří a nachází se v blízkosti města Teplice. Vrchol je populárním turistickým cílem pro návštěvníky z celého regionu a je známý nejen svými výhledy, ale i svými neobvyklými klimatickými podmínkami.

Čtěte také

České Švýcarsko

Čtěte také

Národní park České Švýcarsko: Malebný kaňon a majestátnost pískovcových skal

Odborníci potvrzují, že Milešovka je místem, které přitahuje nejvíce blesků z celého území České republiky. Tato zvláštní přitažlivost může být dána specifickými klimatickými podmínkami oblasti. I proto se pro Milešovku vžil název Hromová hora. Vrchol hory je také známý silnými poryvy větru, což ho činí největrnějším místem v republice. Bezvětří zde nastává jen velmi zřídka, průměrně pouhých osm dní v roce.

Divočina v srdci Českého středohoří

Nejenže je Milešovka bouřlivým místem, ale také se pyšní neuvěřitelně rozmanitým ekosystémem. Tato unikátní klimatická kombinace vytváří podmínky pro rozmanité druhy rostlin a živočichů, které zde mají svůj domov. Divoké podmínky se staly nejen prokletím, ale také požehnáním pro ty, kdo hledají nevšední přírodní zážitky.

České středohoří je jedním z nádherných koutů naší republiky České středohoří je jedním z nádherných koutů naší republiky Zdroj: Profimedia

Odkaz přírodních i kulturních dějin

Historie Milešovky sahá až do doby před 5000 lety, kdy zde lidé pravděpodobně prováděli nejrůznější náboženské obřady. Od té doby navštívili vrchol hory mnozí badatelé, romantici i významné osobnosti jako Johann Wolfgang von Goethe, Alexander von Humboldt, Karel Hynek Mácha či Jaroslav Vrchlický.

V roce 1820 byl na vrcholu hory postaven hostinec, který sloužil návštěvníkům jako místo setkání a odpočinku. Vedle hostince vznikla malá rozhledna, obchůdek se suvenýry a kaplička. Milešovka se postupem času stala oblíbeným výletním místem nejen pro obyvatele lázeňského města Teplice.

Čtěte také

Ani Milešovka nebyla nevinným kopcem

Čtěte také

Sopky v Čechách na Moravě i Slezsku: Kde jich najdeme nejvíce?

Život na vrcholu: Věda a výhledy

Dnes se na vrcholu Milešovky nachází meteorologická stanice s rozhlednou, která slouží jako pracoviště Akademie věd ČR. Návštěvníci mohou vystoupat na její vrchol po 109 schodech a zde obdivovat panoramatické výhledy na okolní krajinu a seznámit se s historií a výsledky meteorologických pozorování.

Výzva pro dobrodruhy

Návštěva Milešovky je skutečně jedinečný zážitek, který byste neměli propásnout. Ať už jste milovník přírody, vědecký nadšenec, dobrodruh nebo prostě jen někdo, kdo hledá odpočinek a klid v nádherné přírodě. Takže příště, když se rozhodnete vyrazit na výlet, zvažte návštěvu Hromové hory. Nenechte se odradit její bouřlivou pověstí. Spíše se těšte na fascinující setkání s krásou a silou přírody, které tato jedinečná hora nabízí.

Zdroje: rozhlas.czcs.wikipedia.orgkudyznudy.cz