Ostrov, který převrátil představy o rajské dovolené

Pokud toužíte po azurovém moři a uklidňujících písečných plážích, pak vás ostrov Mijakedžima, který leží v srdci Filipínského moře, možná nenapadne jako první. Tento fascinující ostrov, který je součástí japonského souostroví Izu, totiž převrací obvyklé představy o rajské dovolené. Místo koktejlu Mai Tai u bazénu tu najdete aktivní sopku a obyvatele, kteří nosí plynové masky se stejnou lehkostí, jako by si na jiném tropickém ostrově nasadili sluneční brýle. Na ostrově Mijakedžima, kterému se důvěrně říká "ostrov plynových masek", je vše tak trochu postavené na hlavu.

Mount Ojama a její ničivá síla

Pod poklidem ostrova doutná stále aktivní sopka Mount Ojama. Její poslední erupce v roce 2000 byla nejen katastrofální, ale navždy změnila identitu ostrova. Erupce zahalila ostrov do oblaku jedovatých plynů, především oxidu siřičitého, a vynutila si evakuaci všech obyvatel.

Po čtyři roky ležel ostrov opuštěný, až na neviditelné plyny, které tiše vířily kolem prázdných domů a opuštěných ulic. Když se v roce 2005 mohli obyvatelé konečně vrátit, čekal je proměněný ostrov. Nosit plynovou masku teď nebylo jen bizarním zvykem, ale nutností.

Obyvatelé ostrova Mijakedžima nepovažují nošení plynové masky za nepohodlné či obtěžující. Dělají to naprosto samozřejmě, podobně jako s sebou lidé jinde ve světě nosí chytré telefony nebo peněženky. Plynové masky jsou zde zkrátka nedílnou součástí každodenní existence. Masky, které obyvatelé ostrova používají, jsou speciálně navrženy tak, aby odfiltrovaly škodlivé látky v ovzduší. Díky tomu jim umožňují žít a normálně dýchat navzdory neustálé hrozbě.

Fascinace neobvyklým turismem

Neobvyklý životní styl obyvatel ostrova vyvolal mezi turisty velkou vlnu zájmu. Lidé z celého světa se vydávají do této země s vidinou nezapomenutelných zážitků. Po příjezdu na ostrov si musejí turisté co nejrychleji nasadit plynovou masku. Ty jsou k dispozici na různých místech ostrova, aby je lidé měli hned po ruce. Poté se mohou vydat na procházku do prázdných ulic města. Mnoho domů tu zeje prázdnotou, protože jejich původní obyvatelé je opustili ze strachu o svůj život. Poznali sopečnou sílu a rozhodli se najít si domov na bezpečnějším místě.

Zdroj: Youtube

Přírodní poklady Mijakedžima

Zatímco člověk na ostrově svádí každodenní boj o přežití, příroda si z jedovatých plynů moc nedělá. Ostrov je domovem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří se dokázali přizpůsobit nehostinnému prostředí ostrova. Po biologické stránce je tedy tento kousek země hodně bohatý.

Mijakedžima je sice na hony vzdálený obvyklým cestovatelským cílům. Pokud však ve vás bije srdce dobrodruha a toužíte po hodně nevšedním zážitku, určitě sem zavítejte. Nasaďte si plynovou masku a prozkoumejte jedinečnou směs nebezpečí a krásy, která tento pozoruhodný ostrov charakterizuje.

Zdroje: thevalemagazine, gotokyo, japantoday