Neobyčejný člen dromaeosauridů

Asi před 125 miliony lety, na počátku křídové periody, která je známa jako "věk dinosaurů", se na Zemi začal pohybovat zvláštní tvor. Byl členem skupiny dromaeosauridů, která zahrnovala i slavného velociraptora. Ovšem to, co udělalo tohoto dinosaura tak zvláštním, bylo mimořádné množství jeho křídel. Mikroraptor, jak byl pojmenován, měl čtyři křídla, šlo tedy o unikátního a záhadně fascinujícího tvora.

Zdroj: Youtube

Původ názvu

Jméno Microraptor doslova znamená "malý lupič" a podle Dr. Davida Honea z Queen Mary University of London odkazuje spíše na jeho malou velikost než jeho dravost. "Je to spíš taková etymologická hříčka," komentoval Hone. V kontextu tohoto rodu dinosaurů je zajímavé, že Microraptor byl jedním z nejmenších, i když rozhodně ne nejméně fascinujícím tvorem té doby.

Univerzální masožravec

Microraptor byl, jak nedávno potvrdila studie publikovaná Dr. Honem, pravděpodobně univerzálním masožravcem. Záznamy fosilií ukazují, že jeho žaludek někdy obsahoval malé savce, ryby, ještěrky i ptáky. "Kdyby to byl specialista na ryby, viděli bychom adaptace na chytání ryb, a ty jsou poměrně výrazné," poznamenal Hone. Jeho schopnost lovit i tak rozmanitou stravu naznačuje, že byl něco jako "městská liška" mezi dinosaury a lovil cokoli malého a přístupného.

Jak vlastně Microraptor létal?

Tady se věci stávají skutečně fascinujícími. Představa, že by Microraptor létal jako dvouplošník, je pravděpodobně nereálná. Dr. Hone zdůraznil, že struktura jeho kyčelního kloubu nepodporuje myšlenku, že by mohl létat s křídly roztáhnutými do stran. Místo toho by mohl využívat svá zadní křídla k řízení, zatímco přední křídla mu dodávala vztlak. Vědci z Jihokalifornské univerzity se domnívají, že takový způsob létání by mohl zmenšit poloměr jeho zatáčecího kruhu o 40 procent a ztrojnásobit rychlost zatáčení.

Microraptorův jedinečný přístup k létání však nepochybně přinášel kompromisy. Zatímco nám ukazuje fascinující možnosti adaptivního vývoje, také zdůrazňuje, že ne všechny evoluční cesty vedou k optimálním řešením.

Ptáci dnes versus Microraptor včera

Energetická náročnost létání s čtyřmi křídly by mohla být jedním z důvodů, proč tento zvláštní tvor neobstál ve vývojovém závodu. Dnešní ptáci s dvěma křídly nemají takové energetické výdaje a jsou schopni létat rychleji a efektivněji.

Microraptor je skvostnou ilustrací faktu, že evoluce není lineární cestou ke zdokonalení, ale bohatou tapiserií experimentů. Některé z nich vedou k úspěchu, zatímco jiné končí jako fascinující slepé uličky v prehistorickém záznamu. Bez ohledu na to, jak se to zdá zvláštní nebo neefektivní, Microraptor nám nabízí unikátní pohled na možnosti a omezení evolučního vývoje. A právě to jej činí jedním z nejvíce fascinujících dinosaurů, o kterých jsme kdy slyšeli.

Zdroje: www.bracknellnews.co.uk, www.iflscience.com, www.dailymail.co.uk