Vítejte v Dubaji, městě extrémů a neomezených možností, kde i každodenní dojíždění do práce může být nezapomenutelným zážitkem. V jiných městech byste si možná stěžovali na nudnou jízdu metrem, ale v Dubaji je tomu zcela jinak. Zdejší metro nabízí nejen moderní technologie, ale také nepředstavitelný luxus, o kterém si může české metro nechat jen zdát.

Světový rekordman v luxusu a technologiích

Zdroj: Youtube

Dubajské metro se může pyšnit několika světovými rekordy. Bylo postaveno v roce 2009 a stalo se prvním plně automatizovaným systémem městské hromadné dopravy na Arabském poloostrově. Již při pohledu na nádraží je jasné, že tady není nic obyčejného. Nad zemí vede velká část trasy, což umožňuje jedinečný výhled na ikonické stavby, jako je nejvyšší budova světa nebo luxusní hotely. Bez kabiny strojvedoucího, která by vám zakrývala výhled, se můžete plně ponořit do fascinujícího panoramatu města. A co je tím tajemstvím? Metro v Dubaji řídí robot.

Bezpečnost na prvním místě

Historie tohoto moderního zázraku sahá do roku 2005, kdy byly zahájeny oficiální práce na výstavbě. Vstup do provozu byl slavnostní – 9. září 2009 v 9 hodin a 9 minut – a vlaky ihned přivítalo více než 110 000 cestujících. Bezpečnost je vzhledem k takovému náporu na prvním místě, a proto bylo v celém prostoru metra nainstalováno více než 4 000 bezpečnostních kamer.

Výstavba byla monumentálním úkolem. V zemi, kterou dříve pokrývala poušť, bylo potřeba vybudovat rozsáhlou a komplexní infrastrukturu. Původní odhady nákladů na 15,5 bilionu AED (92 bilionů korun) se vyšplhaly až na 28 bilionů AED (548 bilionů korun), ale výsledek stojí za to.

Luxus pro každého

Samotná jízda metrem se podobá vstupu do jiného světa. Vagóny jsou rozděleny do tří tříd, což zajišťuje, že každý cestující najde prostor, který mu nejlépe vyhovuje. První vůz každé soupravy je označen jako "GOLD" a je určen výhradně pro držitele "zlaté karty". Výhodou této třídy jsou luxusní kožené sedačky a dokonalý výhled na panoramatické pohledy města.

Pro ženy a děti je vyhrazen zvláštní oddíl, kde mohou cestovat nerušeně a v klidu. Toto opatření reflektuje kulturní tradice a zvyky v arabské zemi, ale i zde se projevuje moderní přístup. Rozpoznáte ho snadno podle růžové barvy vagónu umístěného na začátku soupravy.

Všem ostatním cestujícím jsou pak určené vagony označené jako standardní.

Cena je dostupná

I když je město Dubaj známé svým luxusem, cena jízdného v metru je překvapivě příjemná. Díky tomu můžou cestování metrem využívat všichni obyvatelé bez ohledu na svůj finanční status.

Cestování metrem v Dubaji je tak mnohem víc než jen obyčejná doprava do práce. Je to zážitek, který nabízí nejenom pohodlí a efektivitu, ale i pohled na nejmodernější architekturu a luxusní vybavení. Dubajské metro je ukázkou toho, jak se může moderní technologie spojit s ohledem na kulturní tradice, a vytvořit tak revoluční dopravní systém.

Zdroje: novinky.cz, idnes.cz, radynacestu.cz